In the US, it's usually by the pound.
how much it will cost to produce and send out the product. It is usually more expensive to do this by unit than as a whole.
NO! Timken is NOT being sold. They have sold off one unit , the NRB (Needle Roller Bearings) unit to JTEK, owned by Koyo Bearings as of Dec 31,2009.
Grocer, produce stand, farm.
Produce is the word we use for fresh fruit and vegetables sold in a supermarket.
50 didn't sold G-Unit
To produce calves that are sold for beef.
Calories don't "produce" energy; calories are a UNIT OF ENERGY.
The Windows RT unit 32GB model is being sold at $349.
It will be hard. Sometimes you can call the facility that sold your unit and get the buyer information, but usually they won't provide this. You can also try finding the auctioneer who sold it.
Type your answer here... this is basic unit to measure agriculture produced
That is the preferred metric unit of volume in Europe. In the USA, gasoline and diesel are sold in gallons.
Cartons