answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

What did ancient Greeks use olives for?

User Avatar

Anonymous

∙ 13y ago
Updated: 10/6/2023

Olive wreaths

they also used them for lamp fuels, olive oil, food, and even soap!

User Avatar

Wiki User

∙ 13y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

What did the ancient Greeks use as soap?

olives


What did ancient Greeks use as soap?

olives


What food did the ancient greeks trade?

they traded pizza and bread


What did ancient Greeks have for feast?

The ancient greeks ate many wierd foods such as pigs, sea urchins, pigeons, olives and grains.


What type of food did ancient Greeks farm?

corn, olives and grapes


What common animal and plants occupied ancient Greece?

The greeks usaully had olives, grapes, goats


What food did the ancient Greeks eat?

The ancient Greeks ate lots of wheat, bread was eaten with every meal. They also ate seafood, lamb, Feta, olives and Souvalaki.


What did Ancient Greeks eat for snack?

nothing just thierr handss they didnt care and used hands as utensils


What did Ancient Greeks eat often?

fish, olives, olive oil, oils, wine, dairy product, and vegies.


What did ancient Greeks eat?

They ate olive oil, olives, fish and meat, dairy products, fruits, and vegetables.


What did Greeks use as cooking oil?

Olive oil, Greeks also extensively grew olives, and traded for Italian grapes


How did the ancient Greece use there olives?

used it for food

Trending Questions
What time of year do pineapples grow? Why doesn't the egg break when a chicken sits on it? What are hydroids or leptoids? Do you microwave a Danish pastry? Can you use lard instead of oil? Can tuna fish make your blood thick? Is maple sap less concentrated than maple syrup or more? Which sodas have brominated vegetable oil in it? It is said that Black Pepper never leaves the Stomach True or false? Does mold on blueberries make you sick? What fraction of a pound is 6 ounces? Why does 6 week pregnancy scan show no fetus? What is the importance of Acadia? How do you plant strawberry seeds to get strawberries? What does you cant have your pudding until you finish your meat mean? Where was apple pie invented? The price of wheat in 1997 was 3.38 per bushel In 1998 the price was 2.65 per bushel Round the price per bushel of wheat for each year to the nearest tenth of a dollar? Why is it important to communicate well? What means You're only as good as your last meal? Why does chewing indegestion tablets work faster than chewing them?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.