answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

What is Fly pie?

User Avatar

Anonymous

∙ 14y ago
Updated: 11/11/2022

Fly pie is the name sometimes used to describe a pie or cake made from pastry and currants.

Sometimes called fly cemetery.

User Avatar

Wiki User

∙ 14y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How does pie fly?

with its magical delicious power it can do anything. pie is AWESOME!


What are the release dates for The Beagles - 1966 Pie Fly?

The Beagles - 1966 Pie Fly was released on: USA: 3 December 1966


What is Shoe Fly Pie made from?

Molasses


Is there a song about shoo-fly pie?

Yes, at least two: "Shoo-Fly Pie and Apple Pan Dowdy," with music by Guy Wood and words by Sammy Gallop; and "Shoofly Pie" by the Wood Brothers.


Where did shoo fly pie originate from?

Pennsylvania Dutch


What is a hink pink for insect pastry?

Fly pie.


What rhymes with crie?

die, fly, pie, try..


Where is the best place to get shoe-fly pie?

Virginia Beach


What is Pennsylvania state pie?

I would vote for Shoo-fly pie because its Pennsylvania Dutch. (and delicious)


How much does shoo fly pie cost at the store?

It depends on the size of the pie and where you buy it. Prices can range from $5 to $12 on average.


What is the pie called with a lot of sugar in it Amish make it?

It is called "shoo fly pie." The filling is made with molasses, egg and a dash of vanilla.


Where is the best place to go for a piece of shoo- fly pie?

Africa

Trending Questions
Why does vegetables and cinnamon grow in Hawaii? How do Halloween moon crabs give birth? How do you pronounce mahi? What are some advantages and disadvantages of food miles? What fruit weighs about 1 pound? Table salt sodium chloride is classified as what? How much salt does a peach have? Can you order a root beer float at fast food restaurants who don't serve them but have root beer and ice cream? Will birds eat peanut butter? How many bushels of ear corn are in a ton? Thea mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4. What is the unit rate for the juice boxes? What kind of fish live in shipwrecks? What is Apple and multimedia player called? Where is potatoes considered a staple crop? How much water do a peas need? Why does olive oil create white globules and then up looking like lard? Is serama a good broody hen? What animals are used to make pepperoni? Why do tottenham hotspur fc have a cockerel on their crest? What are the oldest cake recipes?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Answers.com. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.