answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

What is the cost of a lb of cherries when apples cost 30p per lb more than bananas and 72p less than cherries but the cost of 2 lb of apples and 3 lb of bananas is the same price as 2 lb of cherries?

Let the apples be 'A' pence per lb Bananas cost: (A-30) pence per lb Cherries cost: (A+72) pence per lb Cost of 2 lb of apples = 2A Cost of 3 lb of bananas = 3(A-30) Cost of 2 lb of cherries = 2(A+72) But: 2A+3(A-30) = 2(A+72) So: 2A+3A-90 = 2A+144 => 3A = 234 => A = 78 Therefore cherries cost: 78+72 = 150 pence per lb


How much is a Bishop's Peanut Butter 2 12 lbs crock worth?

I also have a 3 lb can for bishops peanut butter,,, so so so


2.6 lbs of cheese sold for 15.55 what is the cost per lb?

If 2.6 lb is sold for $15.55 then the cost per lb is 15.5 ÷ 2.6 = $5.96


What is the cost of a lb of pears when apples cost 5p per lb more than pears and 5 lb of apples plus 3 lb of pears cost 465p showing work?

Apples: x pence per lb Pears: x-5 pence perlb But: 5x+3(x-5) = 465p So: 5x+3x-15 = 465 => 8x = 480 and x = 60 Therefore: lb of pears cost 55p and a lb of apples cost 60p


Find the cost per lb of sugar-coated breakfast cereal made from 40 lb of sugar that costs s1.00 per lb and 120lb of corn flakes that cost 0.60 per lb?

$1.60 per pound


How much did 20 lb of grain cost in ancient Egypt?

In Ancient Egypt 20 lb. of grain cost 3 pieces of silver.


How much 1 lb sugar cost in 1900?

it cost $.06


How much does lb of coffee cost?

about 6.00


How much does lb sugar cost?

$5.00


If 3.5 lbs of bananas cost 98 cents how much would 1 lb cost?

1 lb of said bananas would cost 28 cents. Divide 98 by 3.5 and you will have the answer.


How much money is 1 lb of onions?

The cost of 1 lb of onions varies depending on location and season. On average, 1 lb of onions can cost anywhere from $0.50 to $1.50.


How much would 1 lb of bacon cost?

???