Let the apples be 'A' pence per lb Bananas cost: (A-30) pence per lb Cherries cost: (A+72) pence per lb Cost of 2 lb of apples = 2A Cost of 3 lb of bananas = 3(A-30) Cost of 2 lb of cherries = 2(A+72) But: 2A+3(A-30) = 2(A+72) So: 2A+3A-90 = 2A+144 => 3A = 234 => A = 78 Therefore cherries cost: 78+72 = 150 pence per lb
I also have a 3 lb can for bishops peanut butter,,, so so so
If 2.6 lb is sold for $15.55 then the cost per lb is 15.5 ÷ 2.6 = $5.96
Apples: x pence per lb Pears: x-5 pence perlb But: 5x+3(x-5) = 465p So: 5x+3x-15 = 465 => 8x = 480 and x = 60 Therefore: lb of pears cost 55p and a lb of apples cost 60p
$1.60 per pound
In Ancient Egypt 20 lb. of grain cost 3 pieces of silver.
it cost $.06
about 6.00
$5.00
1 lb of said bananas would cost 28 cents. Divide 98 by 3.5 and you will have the answer.
The cost of 1 lb of onions varies depending on location and season. On average, 1 lb of onions can cost anywhere from $0.50 to $1.50.
???