a 12 oz bag of pretzels costs .96 the unit price is what per oz?
The unit cost would be (12 dollars) / (150 pound) = 0.08 dollars per pound, or could word it as $0.08 per pound, or 8 cents per pound.
12
In the year 1900 the cost of a 5 pound bag of flour was 12. 5 cents on average. In 1950 this bag cost 49. 1 cents.
1.35 ÷ 12 = 0.1125
To find the unit rate for 12 eggs, you need to divide the total cost by the number of eggs. For example, if 12 eggs cost $3, the unit rate would be $3 ÷ 12 eggs = $0.25 per egg. If you have a different cost, simply replace the $3 with that amount and perform the division to find the unit rate.
It depends, but I'd say the average is $12.
It depends on the size. Usually around $7-$12
Rs . 12
1 cookie per 0.20
Sales (10000 * 12) = 120000 Less: Fixed Cost = 40000 Less: Depreciation = 8500 Less: Variable Cost = 65000 (Balancing Figure) ---- PBIT = 6500 Variable Cost per unit = 65000/10000 = 6.5 per unit
The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate
there is no 12 bag