i think 1.813
To find the unit rate, divide the total cost by the number of items. If 10 pencils cost $2.00, the unit rate is $2.00 ÷ 10 pencils = $0.20 per pencil. Therefore, the unit rate is $0.20 per pencil.
The unit rate for 30/3 is 10/1.
To find 10% of any number move the decimal point one place to the left.Like this 10% of 550 is 55.0
495550 decreased by 10 percent= 550 - (10% * 550)= 550 - (0.10 * 550)= 550 - 55= 495
You divide by 10, which gives 1.75 as the unit price.
550 percent as a fraction = 550/100 or 55/10 550% = 550%/100% = 550/100 or 55/10 in fraction
72over 1
550
10 per hour.
It is 32 :]
15.3 per minute
No, it is not. 35 to 10 is a unit rate of 3.5 to 1 whereas 7 to 5 is a unit rate of less than 2 to 1.