answersLogoWhite

0

In 2017, the average cost of a loaf of bread in the United States was approximately $2.50. Prices could vary based on the type of bread and location, but this figure reflects a general estimate for standard loaves. The cost of bread has seen gradual increases over the years due to various economic factors.

User Avatar

AnswerBot

3mo ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much is a loaf of bread in 2017?

On average, a loaf of bread will cost around $3.75. This is a median price and can be as low as two dollars to as high as around five dollars depending on the brand.


Average cost of loaf bread?

$2.19 a loaf average £1.20p in the UK


What was the price of a loaf of bread in 1986?

In the year of 1994, one loaf of bread would have cost about $1.59. Now a day, in 2014, one loaf of bread will cost consumers about $2.42.


Cost of loaf of bread 1998?

The average price of a loaf of bread was about $.99


What is the cost of the most expensive loaf of bread?

About on $18.00 average.


What is the average cost of loaf of bread February 2009?

1.07


How much did a loaf of bread cost in England in 1942?

how much was a loaf of bread in England 1942 In not sure what the price was in England but in the U.S the average loaf of bread was .09 cents!


Price of loaf of bread in 1964?

IN 1940, the price of a loaf of bread was eight cents. Today, a loaf of bread costs about three dollars.


How much did a loaf bread cost in 2002?

A loaf of bread in 2002 cost about $1.14.


What is the price of a loaf of Sunbeam bread in 2007?

In 2007, a loaf of Sunbeam bread cost $1.50 in the United States. Today, Sunbeam bread on average is priced at $1.99.


How much does bread cost now?

Average loaf of bread in London UK from a supermarket such as Tesco or Sainsbury's costs £1.20 approx. specialist bakers such as Pauls will cost up to £4.00.


How much did bread cost in 1908?

In 1908, the cost of a loaf of bread was 5 cents. The average wage in 1908 was 22 cents an hour and a dentist earned around $2,500 per year. The price for a dozen eggs was 14 cents and sugar was around 4 cents per pound.