Freezing or thawing does not change weight.
They are both one gallon so both are the same weight P.S. Search how many grams per ml for your items!
Frozen milk has more mass than non frozen milk because of how liquids freeze. If you think of it, solids have more mass than liquids because of how tightly packed the molecules are. Just like water, frozen milk will have a larger mass than non-frozen milk.
A gallon of water weighs about 8.3 pounds. The answer is ice. Ice weighs around 12.45 pounds, which is 50% more than a gallon of water, but when it melts and its weight is reduced by 50%, it weighs around 6.225 pounds, which is less than a gallon of water.
Not ALL gallons of milk cost more. But it may be just because of the brand of milk or gasoline.
(Is that a question? That is a statement.) A gallon is a measure of volume, of how much space the fluid occupies. 1 gallon of milk has the same volume as 1 gallon of orange juice. They occupies the same amount of space. Different fluids have different densities. Density is how much mass occupies a given volume. If the density of one fluid is greater, it has more mass, and it weighs more. A gallon is a gallon.
Well, honey, water is water whether it's frozen or liquid, so a gallon of frozen water weighs the same as a gallon of liquid water. The only difference is the temperature and state of matter, not the weight. So, no need to worry about your freezer breaking the scale!
I think a gallon
A gallon of water weighs more than a gallon of gravy because water is denser than gravy. The weight of a gallon of water is about 8.34 pounds, while the weight of gravy can vary depending on its ingredients, but typically is less dense than water.
yes because it is frozen and everything frozen weighs more then unfrozen.
The act of freezing a volume of milk will not increase or decrease the total weight.
1 gallon honey (14 to 18% moisture) weighs from 12 to 11.75 pounds 1 gallon water weighs 8.33 pounds
you buy cows milk at the grocery store for about 2.00 a gallon in Utah but if you want sheep or goats milk it's most likely more expensive. I work at a goat dairy and milk goes for about 10.00 a gallon.