It takes ten (10) 0.6 oz boxes to equal 6 ounces of powdered gelatin.
Hopefully, expiration dates are listed on the boxes.
1 oz
You can get a Jell-O instant vanilla pudding mix on amazon for roughly $22. It includes 24 3.4 ounce boxes.
14 ounces in the ones sold here.
Sure, honey, technically you could use 2 small boxes of instant pudding to make the same amount as 1 large box. But let's be real, the texture and consistency might be a bit off since the ratios won't be exact. So, go ahead and give it a shot if you're feeling adventurous, but don't come crying to me if it turns out a hot mess.
Yes they do have an expiration date.
hot dogs pudding little cereal boxes beer soda yogurt eggs
You would need exactly 46 boxes of jell-o for a small one. Trust me. I tried it before.
i don't no. i think on the bottom left corner im game but u dont know me
$2.79 a pack from Gefen Instant Vamilla Pudding Mix
Well, honey, if you're talking about those standard 3-ounce boxes of Jello, it would take about four of those little guys to equal one large 12-ounce box of Jello. So, if you're looking to make a big ol' bowl of gelatin goodness, you better stock up on the small boxes!