One can approach this question from two standpoints: the purchasing power of a penny, and the amount of labour someone had to put in to earn a penny. From the purchasing point of view, you could buy one or two loaves of bread for a penny, making a penny worth two to four US dollars. From the earning point of view, however, a tradesman could earn a shilling or twelve pence a day and unskilled labourers might make 7 to ninepence a day (their wage included food which we are estimating at fourpence daily). A worker earning minimum wage in a developed country can earn between 25 and 55 dollars a day, making the penny worth 4 to 8 dollars.
A penny could buy you a cheap ticket to the theatre, or a loaf of bread or two, or a couple of quarts of ale, three eggs, a bed in an inn for one night or a cheaply-printed one-page song. A shilling (twelve pence--this is a tradesman's daily pay, remember), could buy you four pounds of beef, a pair of shoes, a quart of wine, a couple of small books, 4 pounds of butter and a quarter pound of pepper. A pound sterling (this is 240 pennies--three weeks' wages) could buy you a horse or a pound of sugar.
One contemporary of 1595 was William Shakespeare, who was active as a playwright and poet during this time. In 1595, he was likely working on some of his most famous plays, such as "Romeo and Juliet" and "A Midsummer Night's Dream." Shakespeare's work greatly influenced English literature and drama, making significant contributions to the cultural landscape of the Elizabethan era. His writings continue to be celebrated and studied today.
a lot, but worth every penny.
1595
it costes a penny because u guys are poor
Thomas May was born in 1595.
It was black and it cost One Penny, that is why it is called the Penny Black.
one penny
One cent, sorry.
One word, Limewire.
The One Penny Black cost one penny. Anyone could go to the post office and buy a stamp.
There are 5280 feet in one mile. Therefore, 1595 feet is equal to 1595/5280 = 0.302083 recurring (that is, 0.302083333...) miles.
No one knows!
It means to urinate. At one time, public rest rooms cost a penny to use.
Like the name says, it was a One Penny Black. It cost on penny at the post office. That covered delivery of one half ounce letter.
A Bambino kitty will cost you $2,000. I have one, and she is worth ever penny! ;-)
Back in the elizabethan times the globe cost a penny which was roughly 10% of a workers wage. If you wanted to sit in one of the galleries it would cost you another penny for each story that went up.
If I understand the question. It cost 2.5 cents to make a penny.