Because cola is measured in litres and milk in gallons where you happen to live. Many people also measure both in litres.
Another reason is that Coca-Cola is an international company, and their products are standardized with their clients from all over the world rather than just in the US. Milk, on the other hand, is a natural product, so it's common for it to have been measured in gallons long since such system was adopted.
You can buy it online on a science website.
Well, honey, a liter is about 33.8 fluid ounces, so 2 liters would be around 67.6 fluid ounces. Since a standard water bottle is usually 16.9 fluid ounces, you'd need about 4 bottles to make 2 liters. But hey, who's counting when you're staying hydrated, right?
A pear is the same price as three apples. He would buy 9 pears and 9 apples.
to make a lawn you can either buy turf (rolled up lawn) or buy lawn seed.
There are many brands of herbal soaps available to you. You can buy them online or you can buy them in stores. Before you buy, you should check if you need a certain type of herbal soap for project
Go to the store and buy it!!
the milk was so bad so no one would buy it,but it was 1.89 a gallon of milk.
two of the soda bottles you buy in the machines at school.
Well, sometimes people buy a gallon of milk!
you buy cows milk at the grocery store for about 2.00 a gallon in Utah but if you want sheep or goats milk it's most likely more expensive. I work at a goat dairy and milk goes for about 10.00 a gallon.
The gallon we use for our liquids comes from the Roman word galeta, which meant "a pailful." There have been a number of very different gallon units over the years, but the gallon we use in the United States is probably based on what was once known as the "wine gallon" or Queen Anne's gallon, which was named for the reigning monarch when it was standardized in 1707. The wine gallon corresponded to a vessel that was designed to hold exactly eight troy pounds of wine.
In the UK you could buy a gallon (8 pints) of milk for £2 in March 2013.
per gallon is cheaper than 1 liter. 1 gallon = 3.785 liters so 1 gallon is .85 and 3.785 liters is .956.
The gallon of milk for 3 there are 4 qts to a gallon, so if 2 qts cost 3 dollars if you buy the gallon you get 4 qts for same price
Since it is a coca cola product it can be mostly found at any American walmarts.
85 Cents per gallon is cheaper, which is a rate of about 22.43 cents per liter.
Perhaps because coke is sold globally and fresh milk is not. Normally, each country sells its fresh milk locally, and therefore they use the system of measurement commonly used in that country. In other words, you use the system of measurement that will be most easily understood by your intended market.