answersLogoWhite

0

Groceries have a large range in price. Depending on if you buy organic, gluten-free, and other types of more expensive speciality groceries, you can rack up more than $1000 per month in food. And it also depends on how many people you're feeding!

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does the average university student spend on groceries a month?

150-200 pounds a month


What does the average American family spend on groceries a year?

The US Department of Labor estimates that the average family of four spends $8,513 per year on groceries, or about $709 per month.


How much does average college students spend on groceries each month?

$6000 dollars


How much does the average single college student spend on groceries each month in Atlanta Georgia?

I spend about $100-$150 per month.


What is the average cost of groceries for an eighteen year old male?

150 dollars a month wo eating out


Average amount spent on groceries in one month?

I would say about 900 - 1200 $ a month for food in my house... I am a college student living alone. I spend about $450 per month.


How much do families in Japan spend on groceries per month?

The average Japanese family spends between 100 and 115 US dollars each month on groceries. Many families have cut back on their spending because of the recession that has affected so many people. Japanese homemakers can spend so little each month on groceries by buying wisely and be a bit more frugal in their eating habits.


Average cost of groceries for one person for a month in Indiana?

280-300, most likely


How much does the average single person spend on groceries a month in San Francisco?

I am a single person who only eats out once or twice a month (under $15 meals) and spend about $200-250 a month on groceries and it seems to be completely unavoidable if I try to eat healthy fruits and veges, but I can get away with spending $160 a month if I stick to only carbs like potatoes, rice and pasta.


How can you discover your average grocery cost per month for stores in your area?

The average cost you pay for groceries every month varies from region to region around the country but as a rule of thumb, you can calculate an estimate by taking the number of family members and multiply that by $100-$150 each per month.


How much do students spend on food I was wondering what people spend on food every month... How much do you spend on groceries at restaurants and on fast food?

Student on average spends $100 on lunch, drinks...etc. I spend about $300 on groceries and fast food.


How can one determine the average monthly income?

To determine the average monthly income, add up all sources of income for a month and divide by the number of sources.