answersLogoWhite

0

Our class found there were 3750 grains of rice in 1/4 cup, and 75,000 grains of rice in a 2 lb bag. We divide $2 by 75,000 and found that one grain of white rice cost $.000027. Hard to believe anything could be that cheap! The accepted number is 29,000 per pound (16 oz)

ahhm....i know...you must have atleast 1 kilo or 1/2 kilo of rice,then if you are that determined to know the answer..well,you can count how many grains of rice does a 1 kilo of rice has.then,divide the amount of a 1 kilo rice over the number of grains he.he.pasensya na...yun lng naisip ko eh..bye...

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?