A lactating dairy cow is expected to eat around 5 to 6% of her body weight in dry matter ration per day. How much she eats (as in kg or lb) is determined by factors such as moisture level in the feed, the body weight of the cow, and others. Thus, a cow may eat anywhere from 40 lbs to 100 lbs of feed per day.
If you were to buy a used cattle trailer it would cost you about $3,000 to about $3,500 and would be in good condition. That is how much a used cattle trailer would cost.
It cost $ 800-$2000 depend upon cattle health and productivity
That all depends on what country you are referring to, and what type, age, and breed these cattle are.
Food rentals will vary in cost depending on what you are renting them for. A food truck can cost as much as $2,000 to rent for a week.
Food rentals will vary in cost depending on what you are renting them for. A food truck can cost as much as $2,000 to rent for a week.
it cost $1.25 for i piece of food
they are cost in yen
The normal mouse food cost is about $5-$10.
When the total cost of producing the food exceeds - or is even equal to - the cost of producing it, it costs too much to produce it.
It cost about 30,00 dollars
Ground beef is both a muscle and fat building food, perfect for "beef"ing up cattle. simply hire a cow wisperer to teach your cattle cannibalism! the lack of cattle will be made up in the sales of cows that have mysteriously tripled in size!
600