1.39 per lb
The retail price in the UK for UK produced honey is around £5 per pound.
$2 per lb
1.70 per lb
$8.00 per lb.
$0.20 per lb
avergley- 12 $ but salers sell for about $1150 a lb.
555$
.64 per lb
15 min per lb at 300 degrees
about 4.6 lb per day
$140 per hour in central Va.
US$1426.8 as on 07-19-2010
The amount of money per lb. depends on where you live. If you live in a ruralcommunitywhere there are many farms, it will sell cheap. But if you, for example, lived in New York City, Chicago, New Orleans, etc. it would be much pricier.