answersLogoWhite

0

It totally depends on what you plan to eat, where you live and where you shop. If you shop at a discount store- watch for sales and cook meals ahead and eat left overs, you could get away with as little as 40 dollars a week.

Now, I know that you said ONE person, me and my boyfriend are TWO- we eat out quite a bit and cook other nights and we spend about 500 a month. That's about 125 a week- or 60 bucks a person. Big difference.

Just depends on what your willing to spend.

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does average college students spend on groceries each month?

$6000 dollars


How much does the average single college student spend on groceries each month in Atlanta Georgia?

I spend about $100-$150 per month.


How much do families in Japan spend on groceries per month?

The average Japanese family spends between 100 and 115 US dollars each month on groceries. Many families have cut back on their spending because of the recession that has affected so many people. Japanese homemakers can spend so little each month on groceries by buying wisely and be a bit more frugal in their eating habits.


How much does the average university student spend on groceries a month?

150-200 pounds a month


How much does food and groceries cost?

It depends on what you are buying.


How much does it cost to be a member on runescape each month?

7.50 USD


How much does a sewer bill cost each month?

98 percent more than it cost


How much does minecraft cost each month?

You arent required to pay each month it is just one payment of about 20-30dollars


How much does groceries for the average dinner in the US cost?

15 dollars


How much does Mozilla cost each month?

Nothing. Mozilla Firefox is absolutely free.


How much money do groceries cost?

It would depend on where you buy your things and what you buy.


How much does it cost to run Christmas lights for a month?

The cost of running Christmas lights for a month can vary depending on the type of lights and how long they are on each day. On average, it can cost between 10 to 50 for the entire month.