answersLogoWhite

0

Gallons of milk were sold in large waxed heavy paper containers similar to those still seen today for pints of milk.

User Avatar

Wiki User

17y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Which of these drinks is usually sold in a carton container?

Milk


How much per pound of milk?

Milk is not sold at retail by the pound, but by the gallon, quart, and pint.


What liquids are sold by the gallon?

Some liquids that are commonly sold by the gallon include milk, water, gasoline, and cooking oils. Additionally, beverages such as juices and iced tea may also be available in gallon-sized containers.


How much milk is in a carton of milk?

In the US, the standard sizes are a pint, quart, half gallon and gallon.


Name something you might purchase by the gallon?

One common item that is typically purchased by the gallon is gasoline for vehicles. Other examples include milk, paint, and certain cleaning products. The gallon is a unit of measurement used to quantify liquids in the United States, equivalent to 128 fluid ounces or 3.785 liters.


How moch did a quart of milk cost in 1920?

The price in 1920 for a half gallon of milk is $00.33 in 1925 it was $ 00.28 it doesnt look like they sold milk by the gallon but here is a website that has a lot of info on prices in the 1920s on it. Maybe i missed it. http://www.thepeoplehistory.com/20sfood.html


What type of container is four liters of milk sold in in the grocery stores in Ontario Canada?

It is sold in a printed plastic bag containing three clear oblong plastic bags.


Is gas sold by the liter or gallon in the US?

It is Sold by the gallon in the U.S.


How much was a gallon of milk in 1953?

Well, honey, back in 1953, a gallon of milk cost around 94 cents. Can you believe it? Nowadays, you'd be lucky to find a gallon of milk for less than a few bucks. Times sure have changed, haven't they?


How much does a gallon of Horizon branded organic milk cost?

The cost of Horizon organic milk varies in cost depending on the retailer. A gallon has been sold for less than $4, during a sale, or more than $7 depending on the area of the country.


How much was milk in the 1950's?

The average cost for a gallon of milk was $1.00!


How much will milk cost in 2026?

How Much Does Milk Cost?Without milk, your morning cereal just wouldn't be the same. Over the years, the general price of milk has not increased to meet the current economic trends-- so much so that dairy farmers are currently finding it hard to make a living in the industry. Milk costs vary per state and are affected by the quantity, place of purchase, and type.Average Milk Costs in U.S.According to A.C. Nielsen scan data, the average retail price for a gallon of milk in the United States in June 2009 was $2.72 for whole milk, $2.63 for reduced fat and $2.55 for skim milk [1].In September 2010, a gallon of milk typically sold for an average of $3.08 for whole milk, $2.99 for reduced fat, and $2.92 for skim milk in the United States [2].Neilson Retail Pricing keeps track of current milk cost averages -- available for viewing on a downloadable file on the California Department of Food & Agriculture website.Factors Affecting the Cost of MilkPrices for milk vary according to the quantity you purchase. Milk is sold in many different volumes, including by the gallon, half-gallon, liter, and single-serve cartons. A gallon of milk may cost the most, but for cost per amount -- single-serve cartons and containers boast inflated prices.Where you purchase your milk affects the cost. For example, purchasing a gallon of milk at the grocery store can cost around $1.99, whereas the same quantity is sold for $3.99 at the local gas station or drugstore.Specialty milks also cost more, especially when they are organic. In the grocery store, Organic Valley Milk sells for an average of $3.99 per half-gallon. A gallon of Wegman's store-brand organic lowfat milk costs around $5.79. Flavored and chocolate milk also costs more than whole, lowfat and fat-free milk. For example, a gallon of Wegman's chocolate milk costs $3.99, while a gallon of their whole milk is priced at $1.99.Sources: