answersLogoWhite

0

Large grocery chains in the US have, for the past few years, included a "per unit" price with the total item price. This means that the price "per ounce" or "per pound" or "per each" is shown on the pricing tag. The per unit price is what would logically be used to compare prices.

User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What websites can I use to find the best price on GE Commercial Appliances?

Websites such as Sears.com and BestBuy.com will have different price ranges on GE Commercial Appliances that will fit your budget. Also, Cheaper.com will have a list of different stores comparing prices.


Is PRICES plural use correct?

The plural is price lists. As in "here are the price lists".


What kind of services can one use to compare car insurance prices?

The services one could use for comparing car insurance prices include online comparison companies such as Gocompare, MoneySupermarket, and Compare The Market.


How you use decimals in real life?

How you use decimals in real life.We use decimals when buying a grocery items in the market. Example the price of potato is $20.19.


Is there a minimum price listing for airsoft guns in Canada?

No, you have to use individual site prices.


What is the price for one way trip?

prices vary as to where you are going and what mode of transport you use.


Do you get better deals with Expedia travel or Price line travel?

For a very polarizing question, there is a very neutral answer. Both offer great deals, but they're not always equal. Comparing both, it can be found that each offer unique deals and prices, so use both.


How do you use than in a question sentence?

You use it when comparing something.Do you have more than John has?You use it when comparing something.Do you have more than John has?You use it when comparing something.Do you have more than John has?You use it when comparing something.Do you have more than John has?You use it when comparing something.Do you have more than John has?You use it when comparing something.Do you have more than John has?You use it when comparing something.Do you have more than John has?You use it when comparing something.Do you have more than John has?You use it when comparing something.Do you have more than John has?You use it when comparing something.Do you have more than John has?You use it when comparing something.Do you have more than John has?


Is it better to use a Keurig Coffee coupon or buy in bulk?

Usually you can get a better price on Keurig Coffee by buying it in bulk online. However, it is good to check prices at your local grocery stores since buying with coupons allows you to get a better deal when the grocer is having a sale.


How do you convert the copper prices in COMEX to the LME?

To convert copper prices from COMEX to LME, you can monitor the daily price differentials between the two exchanges. Due to variations in demand, supply, and other market factors, prices may differ. Use this differential to adjust the prices as needed for comparison and analysis.


What method does 'OPEC' use to raise the price of oil?

OPEC uses supply and demand to determine prices. If they want to raise the price, they slow down production. The lower supply will equal higher prices.


How to get the inflation rate?

To calculate the inflation rate, you can use the formula: Inflation Rate ((Current CPI - Previous CPI) / Previous CPI) x 100. The Consumer Price Index (CPI) measures the average change in prices over time for a basket of goods and services. By comparing the current CPI to the previous CPI, you can determine the percentage increase in prices, which represents the inflation rate.