answersLogoWhite

0

The average cost for a week of food to feed one person is around $40.00. Of course this will depend on what you eat, $40.00 is the cost if you choose inexpensive foods and stick to a tight budget.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does it cost to feed a family of five in Charleston SC?

The cost to feed a family of five in Charleston, SC, can vary significantly based on dietary preferences, shopping habits, and food choices. On average, a family of this size might spend between $800 to $1,200 per month on groceries. Factors such as purchasing organic foods or dining out frequently can increase this budget. Overall, meal planning and budgeting can help manage these costs effectively.


What is the average cost for someone to go to the movies?

Usually about 8 dollars per person, or for a family of five, around 40 dollars.


What is Asia's average family size?

A four to five member family.


What was the average cost for 28 eggs in 2010?

five dollors


What is the average cost of a nights stay in a five star Budapest hotel?

The average cost of a nights stay at the five star budapest hotel can cost anywhere between hundreds of dollars to thousands of dollars. That is in budapest money.


What was the cost of living in Illinois in 1917?

Not sure about 1917, but by 1920 the minimum cost of livving for a family of five was $1,920.87. This figure comes from MIDDLETOWN by Robert S. Lynd, a study of an average town in the US in 1924.


How many televisions does the average American family own?

five


What is the average cost of virtualization solutions?

"It depends on how many Gigabytes you want. It will vary in cost, but for the average size, and amount the average is about five thousand dollars to buy."


What is the average cost of a cat playhouse?

The average cost of a cat playhouse can typically be very high. The average cost of a cat playhouse can range from thirty five to forty United States dollars.


How much is the average cost of cigarettes in US?

Around five dollars.


How much money a month does pixie hollow cost?

One-month membership cards cost five dollars and ninety five cents! If you want to know how much the six-month and the twelve-month membership cards cost look on the official Pixie Hollow website. You have to go to disney.go.com/fairies to get to the website. Once your there, you have to look to the left of the screen. There should be a button that says "Purchases". Click on it. Once you do so, look at the top left corner of the page. It should list how much the membership cost for one-month, six-months, and twelve-month membership cost. I hope that helps!


How much do Dollywood tickets cost for a family of five?

Dollywood tickets for a family of five depends on the age of the family members. Regular tickets for ages 12-59 cost $56 per ticket, tickets for ages 4-11 cost $44 per ticket, and tickets for 60+ cost $51 per ticket.