the cost off groceries in 1929 were only 5p (i get everything right)
It depends on what you are buying.
In 1929 the price had fallen to around $290 which is equal to around $3,300 today.
to save money when shopping
114.56
$50
15 dollars
It would depend on where you buy your things and what you buy.
1929
1929 ice cream cone price
In 1941, the cost of groceries varied significantly depending on location, type of food, and availability. Generally speaking, the average cost of groceries for a family of four in the United States was around $10 to $15 per week. However, this amount could fluctuate due to factors such as inflation, wartime rationing, and economic conditions during that time period.
Inflation.
Groceries'.