answersLogoWhite

0

The cost of a gallon of milk was $2.30. Gas was $1.08 and a dozen eggs was .89. A first class stamp was only .22 cents.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the price of organic milk?

The price of organic milk varies. But the average is about $3.50 a quart.


What did milk cost in 1980?

The average price for milk in 1980 was $1.60. The average price of milk throughout the eighties was about $1.78.


What was the price of milk in 1916?

In the year 1916, the price of milk was $0. 09 a quart. Therefore, milk would have been about $0. 36 a gallon.


What was price of gallon of milk in 1981?

$2.22


What is the unit price for a quart of milk for 0.76?

$3.04/gallon. $.19/cup.


How much was a quart of milk in 1942?

why is it so difficult to answer this simple question?


What is the unit price of a quart of milk for 0.89?

$3.56/gallon


What is the current price of a quart of milk?

Milk prices will vary by as much as 60% by location. The price of a gallon in New Orleans, LA (state minimum price) is nearly twice that of Phoenix, Arizona. In October, 2010, the nationwide average for milk was around $ 3.00 a gallon and $1.00 to $1.50 per quart (average name brand and local dairies).


What is the difference in a gallon of milk and a quart of milk?

one gallon of milk is bigger then one quart of milk one quart of milk is 1/4 the size of a gallon


What is the volume in milliliters of 1.0 quart of milk?

One quart of milk is 946.4mL


Price of a loaf of bread 1960 in Australia?

The price of a four pound loaf of standard bread in 1960 was about 18 pence. A quart of milk could be purchased for about the same price.


Can a quart container equal to 1 cup of milk?

No, a quart container holds 4 cups of milk, not just 1 cup.