answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

How much is trifle?

The cost of a trifle can vary widely depending on factors such as location, ingredients, and whether it's homemade or purchased from a store. A homemade trifle might cost around $10 to $20 for the ingredients, while a store-bought version can range from $15 to $40 or more, depending on the brand and size. Specialty bakeries may charge even higher prices for gourmet versions.


What part of speech is trifle?

In cookery a 'trifle' is a noun. As a verb, for example "Dont trifle with me!"


Does the dessert Trifle mean using 3 ingredients or 3 layers?

it means 3 layers ive made it at home loads of times


How do you pronounce trifle?

Trifle is pronounced as "try-full" in American English.


Why is trifle called trifle?

because it has three layers


What country does trifle originally come from?

trifle comes from England


Can you give a sentence for trifle?

The question was a trifle to hard for the young lad.


How can you use the word trifle in a sentence?

For the tycoon, an expensive race car was a mere trifle. She was too experienced and worldly to let a man trifle with her affections.


Can you give me a sentence for the word trifle?

This stew could use a trifle more salt.


Where is trifle from?

Mexico


What is a triffle?

I assume you mean "trifle" as triffle is not a word nor a thing. Trifle is a kind of dessert.


Can pregnant mothers have trifle?

As long as the mother to be does not have gestational diabetes, yes. Trifle is made of custard cream, lady fingers, and fruit. Any trifle with alcohol should be avoided.