answersLogoWhite

0

it cost 25 cents in 1995.

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?

Continue Learning about General History

How much did a loaf of bread cost in 1998?

The average cost for a loaf of bread in 2008 is 1.98. The average cost of a dozen eggs was 1.34 and a gallon of gas was 3.89.


How much do nat turner weight?

125 lb


How much should a 240 lb man bench press to start?

you should be able to bench your own weight.


What was the largest number of bombs carried by the Avro Lancaster?

An important feature of the Lancaster was its unobstructed, 33 ft long, bomb bay. At first, the heaviest bomb carried was the 4,000 lb high capacity HC "Cookie". Bulged doors were added to 30% of B Is to allow the aircraft to carry 8,000 lb and later 12,000 lb "Cookies". The Lancaster also carried a variety of smaller weapons, including the Small Bomb Container (SBC) which held 236 4 lb or 24 30 lb incendiary and explosive incendiary bomblets; 500 lb and 1,000 lb General Purpose High Explosive (GP/HE) bombs (these came in a variety of designs); 1,850 lb parachute deployed magnetic or acoustic mines, or 2,000 lb armour-piercing (AP) bombs; 250 lb Semi-Armour-Piercing (SAP) bombs, used up to 1942 against submarines; post 1942: 250 lb (110 kg) or 500 lb anti-submarine depth charges.


How much does it cost to send a 1 lbs parcel from US to Poland?

The cost to send a 1 lb parcel from the US to Poland typically ranges from $20 to $50, depending on the shipping method and carrier chosen. Options like USPS First-Class Package International Service tend to be more economical, while express services from carriers like FedEx or UPS may be more expensive. Additional factors such as insurance, tracking, and delivery speed can also influence the final cost. It's best to check directly with the carrier for the most accurate pricing.

Related Questions

What is the cost of a lb of pears when apples cost 5p per lb more than pears and 5 lb of apples plus 3 lb of pears cost 465p showing work?

Apples: x pence per lb Pears: x-5 pence perlb But: 5x+3(x-5) = 465p So: 5x+3x-15 = 465 => 8x = 480 and x = 60 Therefore: lb of pears cost 55p and a lb of apples cost 60p


What is the cost of a lb of cherries when apples cost 30p per lb more than bananas and 72p less than cherries but the cost of 2 lb of apples and 3 lb of bananas is the same price as 2 lb of cherries?

Let the apples be 'A' pence per lb Bananas cost: (A-30) pence per lb Cherries cost: (A+72) pence per lb Cost of 2 lb of apples = 2A Cost of 3 lb of bananas = 3(A-30) Cost of 2 lb of cherries = 2(A+72) But: 2A+3(A-30) = 2(A+72) So: 2A+3A-90 = 2A+144 => 3A = 234 => A = 78 Therefore cherries cost: 78+72 = 150 pence per lb


What conversion factor is appropriate to express the cost of 5.3 lb of apples if apples cost 0.79 per pound?

$4.187


How many apples in one pound?

1 lb. = about 4 small apples 1 lb. = about 3 medium apples 1 lb. = about 2 large apples


How much applesauce is 2 large apples?

It would be 220 calories about, and 1 lb.


How many apples in 5.5 lb bag?

The number of apples in a 5.5 lb bag can vary based on the size and type of the apples. On average, a medium apple weighs about 0.33 lb, so a 5.5 lb bag would typically contain around 16 to 17 medium apples. However, this can differ if the apples are larger or smaller.


How much does lb of coffee cost?

about 6.00


How much does lb sugar cost?

$5.00


How much 1 lb sugar cost in 1900?

it cost $.06


How much do honey crisp apples cost per pound?

The price of honeycrisp apples can vary depending on the store and location. On average, they can cost anywhere from $2.50 to $4.00 per pound. It's best to check with your local grocery store for current pricing.


How much would 1 lb of bacon cost?

???


How much does a Butterball turkey cost?

1.25/lb