About 5 dollars,which is 50 dollars now!
an axe shovel was $2800 and food was about $45 but Chinese had it tripled
50$ Well it depends on where and when .. in areas OUT of the gold rush area a shovle would cost 2 to 4 dollars. In the gold rush area they could go up to $125 .. it all depends on supply and demand .. HIGH demand + LOW supply ... price goes up! that's economics 101 :)
It cost $5.
There were limited resources and thousands of people. If you were selling eggs you would sell them for as much as you could get.
feet
A shovel during the gold rush would cost $11.
before the gold rush, a pick cost about two or three dollars, but after the gold rush the price was raised to six dollars
an axe shovel was $2800 and food was about $45 but Chinese had it tripled
50$ Well it depends on where and when .. in areas OUT of the gold rush area a shovle would cost 2 to 4 dollars. In the gold rush area they could go up to $125 .. it all depends on supply and demand .. HIGH demand + LOW supply ... price goes up! that's economics 101 :)
It cost $5.
shasd
Well if it is in the gold mine area it would be about $120,if not it would be about $2-$4 dollars.
it depends on what shovel you want a collective shovel a gardon shovel a winter shovel what ever you want you can find used one on eBay or kijiji or go to your local home depot john
210 bells
$1.07 to $1.39 unless you want the diamond studded. They cost more.
The cost of a gold nugget will (obviously) depend on the amount of gold in it.
liver