answersLogoWhite

0

How much did gold cost in the gold rush?

User Avatar

Anonymous

∙ 13y ago
Updated: 12/15/2022

liver

User Avatar

Jaiden Schiller ∙

Lvl 13
∙ 3y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much a shovel cost during the gold rush?

A shovel during the gold rush would cost $11.


How much did gold cost when the gold rush started?

10 pounds an ounce


How much did it cost to sell a pick and shovel in the 1850s during the gold rush in California?

before the gold rush, a pick cost about two or three dollars, but after the gold rush the price was raised to six dollars


How much did an egg cost in the gold rush?

feet


How much did a cart cost in the California gold rush?

$100.000


How much did it cost to take a riverboat during the CA Gold Rush?

It cost $5.


How much did a rocker cost during the California gold rush?

shasd


How much did it cost to send the laundry to china in the gold rush?

yes they did


How much did it cost to take a passage a river boat in the gold rush?

blablabla


How much did a pan cost back in the California Gold Rush?

Before the California gold rush, a metal pan 30 cents, but after gold was discovered, pans sold for 15 dollars.


How much did food cost in the California gold rush?

it was just a little more than its reguilar price


How much did a long tom cost during the gold rush?

During the gold rush, people would sell the long tom for as much as they could. There were no set prices. A seller may sell a long tom for $50 today and $80 the next.

Trending Questions
Where can one apply for a zero down home mortgage? Should you have a doctor look at the mole you cut off? What is the county town of Laois? How many kilos is 12 stone 6 pounds? Synonyms of the word attract? Why did moondyne Joe escape? What are facts and statistics about teens curfew? Why did Hernan Cortes get married twice? What was founded in 1860 with delegates from the border states of Maryland Kentucky and Missouri? Is Garchomp an uber? How do you write 60 million? What does four yards equal? What does UGT mean? How do you make sculptural wax from bees wax? Does Anthony padilla have a brother? How harmful is it to use microwave oven to warm the food? Can you get another Masterball in Pokemon Platinum with out cheats? Which minerals are found in basalt and gabbro? What were the best slide scanners of 2015? Will you please give the full story of the epic maragtas?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2026 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.