In the United States it probably cost $1.00 considering bread was purchased for 5 for a dollar and gasoline was around .28 cents a gallon. You could get a Coca Cola for a nickel. However, consider this: The average American female made around $35 a month at their jobs. Women in the war plants made more money.
59 cents
money! ;p
1million
how much did it cost to go to the new world from england
1,000,000,000 $
In Monopoly, the cost to get out of jail is 50.
$75
I don't know what you mean by generic Monopoly but you can get some Monopoly varieties for under $10. The original doesn't cost much more.
In Monopoly, it costs 50 of the property's value to sell houses.
In Monopoly, it costs half the mortgage value to unmortgage a property.
£240
The railroads cost 200 dollars each.
$50 dollars my friend
It is valued at $2million.
The cost of the Mediterranean Avenue is $60.
Pennsylvania Ave. costs 320 dollars.
In 1933, the game Monopoly was sold for about $1.00. Originally created in the early 20th century, it gained popularity during the Great Depression, making its low price appealing to families looking for affordable entertainment. The game's cost varied slightly depending on the edition and retailer, but it generally remained in that price range during the early years.