In 1937 Margaret Rudkin started experimenting on ways to produce preservative free foods for her son with an alergy. Pepperidge Farm breads were born.
Goldfish crackers, an American favorite were introduced in 1962.
Average prices for goldfish crackers in 1962 were 37 cents per 6.6 oz box.
It didn't cost anything, because there weren't any minicomputers in 1962. IBM released their first mini, the 1130, in 1965, and it cost, according to IBM, $32,280. Obviously that number was picked by an accountant instead of the programmers. Check it out: the 1130 was a 16-bit computer, and the largest 16-bit number is 16,384. A programmer would have chosen $32,768--twice 16,384--as the computer's price.
The first movie was viewed in Paris.There was no cost.
osborn 1 the name of computer its cost is $1795
The first cell phone cost a whopping $3,995. very much unlike the cost of cell phones today. janecia-4-REAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LOL :-)
100$
crackers cost like about $2.29
Well my goldfish cost 75 ponds some other goldfish cost 67 pounds it matters how big they are
The cost of graham crackers varies depending on the brand, size, and where they are purchased. On average, a box of graham crackers typically costs between $2 to $5.
(6.45/5) x 8 = 10.32
It depends on the type. Normal goldfish cost $2.49 to $3.50; on the other end of the spectrum, fancy goldfish cost $27.99.
too much
First class US postage in 1962 was 4 cents. Here's a great website showing postage prices in different years.
The price of crackers in a tin varies greatly depending on the type of crackers and the type of tin. Some crackers in a tin can be purchased for as little as $2 while other crackers can be much more expensive.
9/20 is the simplest form of this fraction. Goldfish and Marbles aren't really comparable unless the goldfish is equivalent to a certain number of marbles. Say the Goldfish cost x and the marbles cost y, a goldfish is then x/y marbles so the answer is 9x/20y. As I don't know x or y, you'll have to simplify that yourself.
it depends on what kind you're getting, so you should go to a local walmart and compare prices.
I cost 16,000
If you buy them at walmart then they are only $0.35, But Koi's fish cost a lot more