Hope this helps.... FACTS about this decade.
Population: 123,188,000 in 48 states
Life Expectancy: Male, 58.1; Female, 61.6
Average salary: $1,368
Unemployment rises to 25%
Huey Long propses a guaranteed annual income of $2,500
Car Sales: 2,787,400
Food Prices: Milk, 14 cents a qt.; Bread, 9 cents a loaf; Round Steak, 42 cents a pound
Lynchings: 21
Alcohol, milk, water
Milk was sold in quart containers instead of by the gallon during the 1930s. That being said, 4 quarts or a gallon of milk, would have cost 1 dollar in 1933, during the Great Depression.
Farmers wasted their milk so they could decrease inflation on the milk. Less milk + popular demand = more expensive milk
A gallon of milk cost $1.01 in 1958
In the 1956 a gallon of milk cost 97 cents. A house cost about $22,000 and a new car could be purchased for about $1,800.
Since it was the great depression, milk was $400 a gallon in 1910! WHOA! Ayalnesh's virus-free milk was the BEST! :) I LOVE CHEESE
10 cents
Alcohol, milk, water
Milk was sold in quart containers instead of by the gallon during the 1930s. That being said, 4 quarts or a gallon of milk, would have cost 1 dollar in 1933, during the Great Depression.
One straw penny.
Farmers wasted their milk so they could decrease inflation on the milk. Less milk + popular demand = more expensive milk
protein milk is packed with protein and so is your body.,....hopefully. milk is a great drink
No, a gallon of milk weighs around 8.6 pounds, as milk is denser than water.
The average price of a gallon of milk in 2000 was about 2.76 dollars. It fluctuated slightly during the year but was the same price at end of the year that it was at the beginning.
A gallon of milk is equivalent to 1 gallon.
What milk usually comes in, a gallon of milk.
A quart of milk during the Great Depression cost around 14 cents. During this time the government did issue cardboard chips that could be redeemed for things like bread or milk. Some people used powdered milk to save money.