answersLogoWhite

0

In 1850, the price of one ounce of gold was approximately $20.67. This value was established under the Coinage Act of 1834, which set the official price of gold. However, market prices could fluctuate due to various factors, including supply and demand. Adjusted for inflation, this price would be significantly lower in today's dollars.

User Avatar

AnswerBot

2w ago

What else can I help you with?

Continue Learning about General History

What is the price of one ounce of frankincense?

bob


How much is a talent of gold worth in US dollars?

A standard talent is equal to seventy-five pounds. The price of gold as of September 2014 is approximately $1240 an ounce. There are 12 troy ounces in a pound. That means a talent of gold would be worth $1,116,000 (one million, one hundred sixteen thousand dollars US). Now simply find the price of gold today and multiply it by the 75 pounds and then by 12 (for troy ounces per pound) to get a current answer.


What is one important thing that John Sutterts did in the California Gold Rush?

The gold rush began at Sutter's Mill in Colima, CA. John Marshall discovered gold in the traces of the mill in 1848. Once the gold was discovered the rush was on. A newspaper headline stated "Eureka, Gold Found". The average pay was about 10.00 a month, but a man could make 50.00 a day if he found gold. Within months over 10,000 a day were coming into the area any way they could. Sutter lost in the gold rush. He lost his fortune , mill, and ended up a broke unhappy man. By 1850 CA became a state on Sept. 9, 1850.


What were the events and significances of the Gold Rush?

The gold rush began at Sutter's Mill in Colima, CA. John Marshall discovered gold in the traces of the mill in 1848. Once the gold was discovered the rush was on. A newspaper headline stated "Eureka, Gold Found". The average pay was about 10.00 a month, but a man could make 50.00 a day if he found gold. Within months over 10,000 a day were coming into the area any way they could. Sutter lost in the gold rush. He lost his fortune , mill, and ended up a broke unhappy man. By 1850 CA became a state on Sept. 9, 1850.


How many teaspoons in a sixteenth of an ounce?

One ounce is 6 teaspoons, so 1/16 of an ounce is 6/16 = 3/8 = 0.375 teaspoons (about one-third )

Related Questions

What did one ounce of gold sell for in the year 1926?

$35 was the fixed price for one ounce of gold.


How much is one third of an ounce of gold worth?

The average price for a troy ounce of gold in 1920 was $20.68


What is the value of one ounce of gold in USdollars?

As of this minute the spot price of gold is $1,110.00 per ounce


What is one tenth ounce fine gold worth?

The current price for an ounce of gold is: $1,591.00 A tenth of an ounce of gold is: $159.10


What web sites have information on how much gold is worth per ounce?

There are lots of website where you can find the current prices for gold per ounce. One particular website is called Gold Price where you can get the latest current price per ounce of gold.


How do you calculate price of gold per gram?

To calculate the price of gold per gram, you need to divide the current price of gold per ounce by 31.1 (the number of grams in one ounce). For example, if the price of gold per ounce is $1,500, the price per gram would be $1,500 / 31.1 = $48.24.


What is the price of 10g of 24 kt gold?

The price of one (1) troy ounce 24kt gold in today's market


What is the value of one kilo of gold us dollars?

63,000$ approximately depending on the current gold price. This price is at $1788.15/ounce.


What is price of gold today?

The current price of gold in July 2014 stands at $1,294.60 per ounce. Gold is one of the most valued elements and the price keeps fluctuating.


Value of 1990 one-half ounce gold proof 25 dollar coin?

The current price of gold is around $900 per ounce


How much is 1oz gold?

The price of one ounce of gold fluctuates with the supply and demand of the market, as well as trading prices. As of July 2014, the asking price was around $1,320 per ounce.


Is platiunm more expensive than gold?

As of 07/01/12, Platinum is Not more expensive than gold. Current spot price of one troy ounce of gold is : $1597.43 Current spot price of one troy ounce of platinum is : $1443.00