Depending on the size of the lump, a penny to a few pennies.
it does not cost per month you pay in one lump sum up front.
Bad kids get one lump of coal for Christmas.
Lumps of coal can be purchased at science shops, such as the ones where you would buy science kits for children. Also, if you have a year-round Christmas store, they often have lumps of coal as gag gifts.
The price varies across the world and it also depends on whether you are a domestic customer or an industrial one.
one tenth of Britain's coal came from Wigan's mine
fifoenergy.com says 35.314 cubic feet per 1 ton of bituminous coal. My coal supplier tells me to figure about 36 cubic feet for my antrhacite pea coal wikianswers says about 40 cubic feet per ton of antrhacite.
This is a hard one , nobody seems to know it! I thought it was a black lump as other researchers have told me but this is not true if anyone seems to know it please comment as I would like to know too . Thank you very much
For one cobblestone block you will only need a single piece of coal. One coal will smelt up to eight items.
Depends on the nature of the lump/bump. Might be acne (yes, it does happen there), or it could be something much, much, worse, and destined to cause you a whole lot of suffering.
One third of coal's energy reaches the consumer.
The cost of one ton of coal can vary significantly based on factors such as location, type of coal (e.g., bituminous, sub-bituminous, lignite), and market conditions. As of late 2023, prices generally range from $50 to $200 per ton, but they can fluctuate due to supply chain issues, demand, and regulatory changes. For the most accurate pricing, it's best to check local suppliers or market reports.
it used 9000 bags of coal just to america .......................mohammed....... from hazelwick