answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

What can you do to make learning algebra easier?

Sometimes you can think of things instead of letters, for example...3a + 2a = ?If that was 3 apples plus 2 apples equals ... ? then you could do it, right?3 apples + 2 apples = 5 apples3a + 2a = 5aAnd the same with MINUS...10b - 7b = ?10 bananas - 7 bananas = 3 bananas10b - 7b = 3bOf course, you can't add bananas and apples, you have to count them separately, so...3a + 4b + 7a - 2b= 3 apples + 4 bananas + 7 apples - 2 banana= 10 apples + 2 bananas= 10a +2b(You can't add these two together)After that it gets more complicated...


How many bananas equals 595 mg of potassium gluconate?

Roughly 4 1/2 potassium gluconate tablets equals 1 banana.


How bananas equals one cup?

That really just depends on the size of the bananas, so I suggest getting out your handy-dandy measuring cup and slicing some nanners!


If 6 bananas cost 90P how much does 4 bananas cost?

If 6 bananas cost 90P, then each banana costs 15P. So, if you want to buy 4 bananas, you would just multiply 15P by 4, which equals 60P. So, 4 bananas would cost you 60P. Hope that math lesson didn't bruise your brain too much!


How much does 2 pounds of apples cost?

The cost of 2 pounds of apples can vary depending on the type and quality of the apples, as well as the location and time of year. On average, a pound of apples typically costs around $1 to $2. Therefore, 2 pounds of apples may cost anywhere from $2 to $4.


What is the hidden meaning for a banana with a space in the middle?

Ban Ana. Equals "banana split"


How many slices of bread equals 1 banana?

Ah, what a lovely question! You see, a medium-sized banana is roughly equivalent to two slices of bread in terms of carbohydrates. However, it's important to remember that bananas also provide essential nutrients like potassium and fiber that bread may not have. So, enjoy your banana and bread in harmony, each bringing its own unique goodness to your day.


When adding fractions with the same denominator why do you only add numerators?

Three books plus five books equals eight books. Three bananas plus five bananas equals eight bananas. Three houses plus five houses equals eight houses. Three tenths plus five tenths equals eight tenths.


How many fresh apples equal one cup of dried apples?

Roughly 4 dried apples equals one cup.


What equals a number two can of fruit?

lt is a banana and a pear


If 4 apples and 5 oranges equals 70cent and 5 apples and 4 oranges equals 74 cent What does one orange cost?

Oranges cost 6 cents each. Apples cost 10 cents each.


Small apples were 8 cents each and large apples were 13 cents each you bought some of each spending dollar altogether How many small apples and how many large apples did you buy?

6 small apples at 8 cents each equals 48 cents. 4 large apples at 13 cents each equals 52 cents. Your answer is 6 small apples and 4 large apples equal 1 dollar.