answersLogoWhite

0

To find the unit rate, divide the total earnings by the number of hours worked. In this case, $75.20 divided by 8 hours equals $9.40 per hour. Therefore, the unit rate is $9.40 per hour.

User Avatar

AnswerBot

19h ago

What else can I help you with?

Related Questions

Earn 75.20 in 8 hours how do you turn this into a unit rate?

I think you take 75.20/8 and the answer is your unit rate.


If you earn 50.75 for 7 hours What is the unit rate?

50.75/7 = 7.25 per hour.


48 for 8 hours as a unit rate is?

48 for 8 hours as a unit rate is 6 per hour.


What is the rate as a unit for 14 hours in 2 weeks?

jessica earned 14 by babysiting for 4 hours what is her unit rate


What is the rate and unit rate of 609 kilometers in 7 hours?

The rate is 609 kilometers per 7 hours. The unit rate is 609/7 = 87 kilometers per hour.


What is the unit rate of 70 miles and 2 hours?

Write each rate as a unit rate 70 miles in 2 hours


How is finding a unit rate similar to solving a proportion?

For example, if you earn $10 in 3 hours, and you want to know how much you earn per hour, this is equivalent to solving the proportion: 10/3 = x/1


What is the unit rate of 4 inches of snow in 5 hours?

To find the unit rate of snow accumulation, divide the total inches of snow by the total hours. In this case, 4 inches of snow in 5 hours gives a unit rate of 4 inches ÷ 5 hours = 0.8 inches per hour. Thus, the unit rate is 0.8 inches of snow per hour.


What is the difference between a rate and a unit rate?

A rate is a ratio that compares two different units. ex: 300 miles\ 6 hours. you can't convert miles into hours. A unit rate is a rate comparing a number to 1 unit to another. ex: 50 miles\1 hour A unit rate always has 1 as a denominator.


What is the unit rate 800 for 40 hours?

To find the unit rate, divide the total amount (800) by the total hours (40). This calculation gives you 800 ÷ 40 = 20. Therefore, the unit rate is 20 per hour.


What is the unit rate for 9 pages in 3 hours?

To find the unit rate, divide the total number of pages by the total number of hours. For 9 pages in 3 hours, the unit rate is ( \frac{9 \text{ pages}}{3 \text{ hours}} = 3 \text{ pages per hour} ).


What is the unit rate for 35 hours in 5 days?

You are supposed to divide the number of hours by the number of days. The result (the unit rate) means how many hours you worked (or whatever the hours represent) per day.