answersLogoWhite

0

It depends upon many variable factors. Is your horse pastured, in a paddock or a stall? How will it be fed.... individually or in a herd?
To figure out a rough estimate, make a list of the bagged feed(s) the horse is currently being fed. Add any supplements, baled feed (alfalfa, etc) and any other products consumed by the horse on a daily, weekly or monthly basis. Multiply the monthly consumption by 12 (months) for a rough figure of annual consumption. Are you keeping the horse in a barn where horses are fed by a groom? If so, you'll be charged a monthly boarding fee.
Depending upon the climate where the horse is kept, it may drink a great deal of water. If you pay a water bill, it will go up with a horse consuming it's share.
Does the horse wear shoes? Are the hooves healthy..... or does the horse need special hoof care or shoes? To your list, add a farrier's bill every 4-6 weeks. Does your horse need shoes? How will it be ridden? Ask your trainer, farrier or vet for their advice. Every horse is different when it comes to their hooves.
Shots and wormings can be twice each year, plus any calls to have the vet check your horse for illness, injuries and other emergencies (horses are truly helpless!).
How do you ride/drive? Do you have a trainer. If so, ask for a fee schedule. Decide with your trainer what is best for you and your horse, in order to achieve your goals with your horse.
Do you need tack and/or equipment? These are often one-time costs, but the list of necessary items seems to grow every week! Before you buy, check with your trainer (assuming you have one) or a knowledgable equestrian friend. Tack and equipment can often be purchased second-hand. Some things are better that way..... they've been "broken in" for you! Be sure you know what size you need for your particular horse..... before you buy! Many stores won't allow returns on equipment full of sweaty horse hair and dirt. ( I usually lay an old bedsheet over my horse's back if I'm trying to fit a saddle. It allows close contact while keeping the equipment clean.)
Do you need a trailer, a hitch and truck? Or does your trainer offer trailering for a fee?
Will you be able to exercise your horse regularly, or will you need to hire someone to keep your horse fit and alert?
And here's the big one.... who will muck the stall of paddock on a daily basis? It needs to be done, and if you can't, someone needs to be hired to keep up with the task. That's a labor cost, usually by the hour, the day, the month or per job. That's up to you, unless you're in a barn where it's provided and you are charged a monthly fee for the service.
I've ridden and owned horses for over 50 years. They're wonderful! My best advice on trying to figure what your annual cost will be, is to figure it, then double that figure..... and hope you've covered everything! Good luck!

User Avatar

Wiki User

18y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much would the lowest cost PPO dental insurance be for an individual?

The lowest cost PPO dental insurance differs by whether you join by a monthly plan or a yearly plan. A monthly plan can cost as low as $6 and a yearly plan as low as $72.


How much is the estimated cost to own a horse in NY yearly?

$3,000 to $20,000


How much is the estimated cost of a horse in NY yearly?

depends on boarding, feeding, and training


How much does health insurance cost monthly or yearly?

I recommend yu this site where you can compare quotes from different companies: usainsurancequotes.net


What is the monthly cost for your service?

What is the monthly cost for your service?


What is your cost?

what is your monthly cost ?


Yearly income of a fashion designer?

The monthly income salary for a fashion designer in India depends on experience, skill, and demand. India is becoming a target market for fashion because of the cost of materials and labor being inexpensive. Also, there is a rise in interest of fashion amongst Indians.


What are the monthly membership fees for Elite Fitness?

For a single individual the monthly membership cost is $62.00. A family's monthly membership cost is $87.00. A student's monthly membership cost is $41.00


What is the monthly child care cost?

The monthly cost is about $1,000 for full time care.


How much does it cost to maintain a car monthly?

the monthly cost of a car is $300.00 a month


Which is an example of a monthly fixed cost for s sandwich shop?

An example of a monthly fixed cost for a sandwich soap is the monthly rent or the wages that they pay monthly.


How much do yearly renting cost?

no answer