answersLogoWhite

0

You can purchase 1%, 60g of Metrogel for $64.51 if you buy it online. There are some places where it might be more expensive.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Continue Learning about Marketing

How do you calculate a wholesale price given a list price and a multiplier?

Well if list price is one dollar. $1.00 and the discount is .40, .10 and .02. you would mulitply $1 x .40= 40. $1-40=.60. .60 x .10 = .06. .60-.06=.56 .56x.02=.01 .56-.01=.55 the wholesale price would be 55cents.


What are some items on sale with percentages stated?

Almost any item that can be sold can be put "on sale" for a percentage off the usual or retail price. Retailers usually start at 10% off, then move to 20% and so on in increments of 10. (20% 30% 40% 50% 60% 70% 80%) The deepest discounts are on seasonable items or when a store is going out of business. After-holiday sales rely on percentage discounts.


How long has Kmart been in business?

Kmart was founded in 1962, which means it has been in business for over 60 years. The first store opened in Garden City, Michigan, and it quickly expanded across the United States. Over the years, Kmart became known for its discount retail model and was a significant player in the retail industry, particularly during the 1980s and 1990s. However, it has faced challenges and competition, leading to a decline in its presence in recent years.


What is the market segmentation of hindustan uniliver?

As we know that HUL'S product is the most useful for every one.we use the product from morning to till we sleep.it has many varities of product which is used by every one from the age of 5 to 60 years.but according to me teenegers (age 14 to 30) use the product the most.as we know that there are three class of segments(upper , middle and lower)according to the income.so HUL has all these three segments because the price of its product varies. they have the price accordingly.


How much money can you make off a pig?

if you have 1 sow give birth to 11 piglets (witch is normal). after thew get up to 220 lb. they are ready for market, market price varies it goes from .10-.70 cent per pound so you can get anywhere from $22-154 but average is about $60 so you can make about 660 per sow.