answersLogoWhite

0

The cost of the basic chemical elements that make up a human body is estimated to be around $160, based on the market prices of the necessary elements like carbon, hydrogen, oxygen, nitrogen, calcium, and phosphorus. However, this figure does not account for the complex biological processes, organization, and energy that go into forming living tissues and organs. Additionally, the value of a human body encompasses far more than just its elemental components, including consciousness, experiences, and societal roles.

User Avatar

AnswerBot

2w ago

What else can I help you with?

Related Questions

What are the ingredients of zombie poison?

You can make zombie poison by mixing puffer fish toxin and injecting into the heart of a dead body of a human.


What physical ingredients would used to make a human?

You cannot make humans using physical ingredients.


Does yeast harm us?

No yeast can't harm the human body because that is one of the ingredients to make bread. Look for a bread book to see for yourself.


How much does it cost to make a bar of soap?

it cost a lot of money because you need all the-ingredients


Do appetizers cost money?

Of course they do. They usually have unusual ingredients and are difficult to make.


What are the ingredients in Pantene body wash?

Pantene doesn't make body wash. It only makes hair products.


How much does it cost to make pizza from scratch?

Difficult question, mainly due to 'labour'. Strictly ingredients; about 1/4 cost of 'delivered', and 1/2 of frozen or fresh uncooked Labour runs about an hour.


What do fatty acids make up in the human body?

Fatty acids make up cell membranes and are used as a source of energy in the human body.


What God with human head and man body?

I think the gods wants our blood and body to make their human servents.


How many cells makes the human body?

30 to 50 trillion cells make up the average human body


What is the elements that make up the human body?

water


How much does tiramisu cost?

It depends on what ingredients you use. You can find ingredients that are shipped from Italy, whiuch could really add up. Or you could make a cheapy version of it.