Well I'm assuming you have a decent fence and plenty room to roam already. So after all that you need the donkeys and to feed and water them for water I recommend a nice big trough either that or a constant flow of water like if you have a creek or river. After that food... A bag of grain will feed two donkeys for a bit over a week assuming you have plenty of grass for them to munch on in between. A bag of grain where I'm at cost ten bucks but I'd average about twelve plus you would need hay every once in a while and that will last them a bit over a month if its a roll or a week if its a cube. I honestly cant say how much hay is since its been all over the place recently. I personally seen thirty dollars for a roll of hay however it is not in the best condition but at the same time donkeys aren't exactly picky. Aso it will probably take two bags of grain during the winter season as grass is sparce so adding it all.
52 weeks in a year
x times
12 dollars for a bag of grain
= equals
624.00 dollars a year
+ plus
12 another twelve in the winter
x times
17 weeks in winter
= equals
204.00 ollars
+ plus
624.00
=
828.00 a year
+
the hay
You would be looking at around 900 dollars a year not to mention what it ould do to your water bill if you were constantly filling a trough but there you are I hope this was helpful I made it as accurate as possible.
I don't know....but i think the cost was 850rs.....
Depends on where you live (country)(currency)
Scissors can range from 2$ (children's) to around 20$ (Adult size, precise, and kitchen scissors)
A pair of average sneakers would cost 97 cents in the 1960's
The cost to make a pair of high heels can vary widely depending on materials, labor, and brand positioning, typically ranging from $20 to $200 for mass-produced shoes. Luxury brands may incur costs exceeding $500 due to premium materials and craftsmanship. Factors like design complexity, manufacturing location, and brand reputation also influence the final production cost.
Keep in mind that money in 1905 is not what it is worth today. A new pair of shoes in that time period was about one dollar to a dollar and a half.
about 50 cents a pair
Flats cost about $20 for each pair
At the low end, and pair of Lunettes glasses can cost a mere $65.00. A more expensive pair of Harley Davidson Lunettes glasses can cost over $400.00.
$50
You can get them from £2.00
84.00
£36
£110
1322
some of them cost 50,60,70 that's what i know.
In Massachusetts, they cost about $600.