The cost to produce gasoline varies widely depending on factors like crude oil prices, refining costs, and regional taxes. Generally, the production cost can range from $0.50 to $1.50 per gallon, but this does not include distribution, marketing, or retail markup. Additionally, fluctuations in crude oil prices and geopolitical events can significantly impact overall gasoline prices. Ultimately, the retail price consumers see at the pump includes these additional costs and market dynamics.
david bought 15 gallons of gasoline. his total cost was $13.60. how much was the gasoline per gallon?
It cost 3.95
$.15
because gasoline is not much costy and it is because of the easier soures to get it and gets realy difficult to get oil and to purify that,this reason make it costy as compare to gasoline
because gasoline is not much costy and it is because of the easier soures to get it and gets realy difficult to get oil and to purify that,this reason make it costy as compare to gasoline
On 1975 it cost about 27 cents
20 cents
1.03
$1.23
Intensive because the price of gasoline is not going to change no matter how much you get.
The U.S. price of gasoline was about $1.40/gallon in 1996.
In 2009, the US national average cost of one gallon of regular gasoline was $2.35