About 7 cents an hour.
ahm...depends on the cost per watt charged by your local provider... how much is it?
two 40 watt bulbs in 24 hours use: 2*40*24 watt hours in practical uses, kilowatt hours are used divide by 1000 to change the units thus two 40 watt bulbs in 24 hours use 1.92 kilowatt hours
By radiation.
a 100 watt bayonet
About $10. Do the math. Amps x Volts = Watts. A typical dryer is 30 amps @ 240 volts. That's 7200 Watts. Average electricity cost is $.07 per 1000 watt-hours. So...if you run the dryer for one hour ...it will use 7200 watt-hours. 7.2 x $.07 = $.50 per hour of usage.
A customer can purchase a 1000 watt grow light from a website called Greners. The cost to purchase a 1000 watt grow light from the Greners website is around an average of $500.00
If it is 1000 watts then it produces a 1000 watts. A watt is 1 joule/sec.
ahm...depends on the cost per watt charged by your local provider... how much is it?
The cost to run a 1000 watt light bulb for 24 hours is dependent on your electricity rate. Assuming an average rate of $0.12 per kilowatt-hour, it would cost $12 to run the light for 24 hours (1000 watts = 1 kilowatt).
The cost to run a 400 watt HPS light will depend on your electricity rate. On average, running a 400 watt HPS light for 1 hour will cost around $0.06 to $0.12. To calculate the monthly cost, multiply the hourly cost by the number of hours the light is on each day, then multiply by 30 days.
A 0 Watt bulb does not consume electric power so the cost is zero.
You will have more light but at a lower cost. They produce much less heat so that wouldn't be a problem.
W*cost*khw/1000
To calculate the cost, you need to first convert the wattage to kilowatts by dividing 25 watts by 1000 (since 1 kilowatt = 1000 watts), which equals 0.025 kW. Next, multiply the kilowatts (0.025 kW) by the number of hours the light bulb is on (24 hours) to get 0.6 kWh. Finally, multiply this by the cost per kWh ($0.085156) to get the total cost, which is approximately $0.0511.
The cheapest is about $1 per watt. So if you need 1000 watts it would be $1000 for equipment and installation.
1 kilowatt-hour is 1000 watt-hours and 60 watt bulb consume during 1 hour 60 watt-hours of electricity, so then it costs 0.6 cent =>60/1000=0,06*price of 1 kilowatt-hour = 0.6 cent
A 1,000 watt is 15,000 lumens. A 100 watt bulb is 1,500 lumens.