116 gallons
The equation for the amount of paint needed is: (Gallons needed) = (Total square feet) / (Square feet covered by 1 gallon of paint). For 2 gallons for 750 sq feet: 2 = 750 / x, where x is the square footage covered by 1 gallon. Solve for x to find the coverage per gallon, then calculate how many gallons are needed for 1000 sq feet using the same equation with the new coverage value.
That would all depend on the size of house, cost of propane etc. Propane would definitely be cheaper than electric heat. http://www.grist.org/news/counter/2006/03/03/costs/ A 3,500 square foot home in Minnesota using radiant in-floor heat (during winter of 2010/2011) cost between $750 and $850 per month for propane (about 375 gallons per month x $2.26 per gallon).
There are approximately 13.23 ounces in 375 grams.
375 divided by 125 equals 3.
A 3,500 square foot home in Minnesota using radiant in-floor heat (during winter of 2010/2011) cost between $750 and $850 per month for propane (about 375 gallons per month x $2.26 per gallon). Propane Prices at Federated Co-ops, Cambridge, MN: * On 12/15/2010 = $2.129 per gallon * On 01/26/2011 = $2.259 per gallon
3.75 liters = 0.991 US gallons = 0.825 imperial gallons
375 fl oz is 2.93 gallons.
.375 gallons is equal to 48 oz
one tenth
46.875 Gallons
25 x 15 = 375 miles
375 fluid ounces is about three (2.9296875) gallons. (US)
fill up your tank, , keep track of how many gallons it took to fill up, re-set you trip ometer, then drive your car until the gas light come on, take total miles traveled and divide the by the number of gallons you put in your car and that's your MPG EX 375 miles on 13.5 gallons =27.7 MPG
375 US gallons of water is about 3,131.25 pounds.
It will give 375 gallons of milk in 3 months if it gives 1500 gallons of milk in one year
6000 cups 1 gallon = 16 cups 1 cup = 0.06 gallon
Very good math question. You didn't tell us how many miles per gallon your car gets. If you get 25 miles per gallon, you could go 375 miles on one tank of gas.