24 hours x 60 minutes x 60 seconds = 86,400
In its orbit around the Sun, the Earth moves at about 30 km/sec.
One Saturn day is approximately 10.7 Earth hours, so about 0.45 Earth days.
6.5 is how many earth days it take for one day
Yuri Gagarin was the first human being to orbit the earth. His flight took place in April, 1961. He made a single orbit, and landed 1hour 48minutes after the launch.
Mars is much smaller than Earth, so it has less of a gravitational pull. Objects on the surface of Mars will only weigh about 2/5 as much as they weigh on Earth (38% as much). The acceleration by gravity on Mars is only 3.71 m/sec/sec compared to 9.8 m/sec/sec on Earth.
the answer is 3600
it's actually 1 sec on earth
60 sec*60 min= 3600 sec/hr 3600sec/hr *24 hr/day=86400sec/day 86400 sec/day*2 days =172800 sec/2 days there is 172800 seconds in 2 days
there are 259,200 sec in 3 days
* I think 3 sec. * I also think that the Earth needs a break!!HEY!! Wink! Wink!!
There are 86,400 seconds in one day. There are 1,440 minutes in one day.
1 min. = 60 sec. 60 min. = 1 hr. 1 hr. = 3600 sec. 24 hr. = 1 day 1 day = 86,400 sec. 7 days = 1 week 1 week = 604,800 sec. 13 weeks = 7,862,400 sec.
60 days * (24 hr / day) * (60 min / hr) * (60 sec / min) = 5,184,000 sec
No, it's about 6 days and 8 earth hours. Jupiters got the shortest day at 9 hrs 55 min and 30 sec.
Speed of light = 300 thousand kilometers per second.(300,000 km/sec) x (3,600 sec/hr) x (24 hr/day) x (365 day/yr)= (300,000 x 3,600 x 24 x 365) (km - sec - hr - day / sec - hr - day - year)= 9.4608 x 1012 km/yr
7 days x 24 hours/day x 60 minutes/hour x 60 sec/minute = 604800
47960 sec = 0.55509 days (approx)