It is difficult to provide an exact figure as it varies depending on the size of the school, number of students, and frequency of chalk use. However, a rough estimate is that an average school might use several boxes of chalk per year.
Approx. 400 t gallium is used in a year.
Worldwide, millions of fireworks are produced and launched every year.
CFC amount has been growing over the years. They do destroy ozone very much.
In the UK, around 10 million tonnes of limestone is used each year for various purposes such as construction, agriculture, and industry. Limestone is a versatile material that is used in a wide range of applications due to its strength and durability.
Three thousand billion cubic meters. That is, I think, about 3 trillion cubic meters per year. Not necessarily used, but pumped out of the earth. My source is a History Channel documentary, so not 100% sure of its accuracy.
It could be quite harmful but it depends on how much chalk they ate. I suggest taking them to the doctor just to check that everything is ok.
Schools get about $30,000 a year from vending machines.
£4 per year £4 per year
over $1800 a year
Medical schools range greatly in price. Most schools tuition starts at $15,000 and goes up.
more than 100,000 a year.
A Nicktoon series about a 10-year-old boy named Rudy Tabootie, and his best friend Penny, and his Chalk Zone friend Snap. This animated cartoon series involves a a world made of chalk called Chalk Zone. The chalk drawings Rudy draws come to life.
The cost of education depends on where you go after you graduate from high school. The cost can range from $2,500 a year to as much as $50,000 a year. State schools tend to be cheaper than private schools.
i went to a military boarding school that cost 26,000 dollars a year but higher end boarding private schools can cost 50,000 to 60,000 a year
About 7 million US a year
Approx. 400 t gallium is used in a year.
Most cosmetology schools are 2 year programs. You will spend a year learning and then a year on the filed training.