If each Mars bar costs 47p, then buying 6 would cost 6 x 47p = 282p, which is £2.82. When you pay with a ten-pound note (£10), you'll receive change of £10 - £2.82 = £7.18. Therefore, you would receive £7.18 in change.
If each Mars bar costs ( p ) and you buy 6, the total cost would be ( 6p ). To find the change from a ten-pound note, you subtract the total cost from 10 pounds: ( 10 - 6p ). The amount of change you receive will be ( 10 - 6p ) pounds.
If each Mars bar costs 47p, the total cost for 6 Mars bars is 6 x 0.47 = £2.82. If you pay with a ten-pound note, your change would be £10.00 - £2.82 = £7.18. Therefore, you would receive £7.18 in change.
Darius bought 2 3/4 pounds of broccoli, 1 1/2 pound of carrots . He also bought 2 1/2 pounds of oranges. Did he buy more vegetables? How much more?
You bought 1 pound of ham since it weighed 1.25 pounds. To find out the cost per pound, $4.99 ÷ 1.25 pounds = $3.99 per pound.
it is a pound of everything. so all will have the same weight.
£7.18
40p
In the UK, a pound is equivalent to 100 pence. So if you receive a pound, you would get 100 pence in change.
8 tubes @ 56p each = 8 × 56p = 448p 100p = £1 → 448p = £(448 ÷ 100) = £4.48 £10 - £4.48 = £5.52
You bought 1 1/4 pounds!
Strawberries come in many sizes. The last pound I bought had about 24 strawberries.
i know it changes, but lately it's been costing around 4.79 per 3 lbs.
Hope bought 32 ounces of cookies for 4.12what was the approximate unit price of a pound of chocolate?
If you divide 6.48 by 4 you can find out what one pound of fruit costs. You will end up with fruit costing $1.62 per pound.
Yes, if they don't have enough room for them.
coventary
4.50. 9x0.50 = 4.50