answersLogoWhite

0

The highest price was $1200 for a 15" set. Later in the year they came down to $1000. As more programming turned to color more sets were sold and the price came down accordingly.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Continue Learning about Natural Sciences

How much does it cost to keep a television on for one hour?

The cost of keeping a television on for one hour depends on your electricity rate and the power consumption of the TV. On average, a 60-watt LCD TV running for one hour would cost around $0.06-$0.12, while a 200-watt plasma TV could cost around $0.20-$0.40. Check your electricity bill or contact your utility provider for the exact rate.


Do colored television emit alpha beta or gamma rays?

Old-style CRT televisions could potentially emit some beta rays. New "flat screen" TVs mostly don't. If your TV is emitting gamma or alpha rays, there's something very seriously wrong with it. Whether it's "color" or "black and white" doesn't really make much difference, since the basic principle is the same.


If a television uses 475 watts how much is that a year in energy costs?

To answer this question two more factors are needed. One is how long is the television on in a 24 hour period and the second is the amount that you pay per kilowatt hour on your electricity bill.


Does it cost more money to turn off a tv when left a room and then back turn it back on in a few minutes or does it cost less money to just leave it on when left a room for a bit?

There are two factors to consider:1. How much money will be saved by the savings in electricity when the TV is off?2. Is the life of the TV reduced by turning it on and off frequently, so you will have to pay to repair or replace the TV sooner?It will usually cost less to turn the TV off if you will be gone more than a short time.see "Is it better to leave an electronic device on or to turn it on and off?"


How much electricity does it cost to run a 32 inch sharp tv for 10 hours?

I am estimating the tv draws a power of 150 Watts, so that in 10 hours it uses 150x10 Watt-hours, which is 1.5 kilowatt-hours, also known as 1.5 units, of electrical energy. The price is probably about 20c per unit so the answer is 30 cents.