answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Continue Learning about Natural Sciences

How do you work out total cost of 35kwh to cost per kwh?

To calculate the cost per kWh given 35 kWh of usage and the total cost, divide the total cost by the number of kWh. For example, if the total cost is $70 for 35 kWh, the cost per kWh would be $70 / 35 kWh = $2 per kWh.


How much does it cost to use a 9 kwh shower for half an hour?

To calculate the cost, you need to know the cost per kilowatt-hour (kWh) from your utility provider. Multiply the kWh of the shower unit (9 kWh) by the duration (0.5 hours) to get the total energy used. Then multiply this by the cost per kWh to get the total cost.


How much energy is 400 watts equal to in dollas?

Look at your next utility bill. It will give you a price you pay per Kilo-Watt Hour or KwH. It will be cents. Like $0.11 per Kwh here in MI. Now that's how much you pay for every 1000 watts you use per hour basically. This means that you will pay that amount that is shown on your statement every 2.5 hours the device is in operation.


How much does it cost me to burn a 25 watt light bulb for 24 hours a cost of 0.085156 per kwh?

To calculate the cost, you need to first convert the wattage to kilowatts by dividing 25 watts by 1000 (since 1 kilowatt = 1000 watts), which equals 0.025 kW. Next, multiply the kilowatts (0.025 kW) by the number of hours the light bulb is on (24 hours) to get 0.6 kWh. Finally, multiply this by the cost per kWh ($0.085156) to get the total cost, which is approximately $0.0511.


How much would it cost to run a 15 watt bulb non-stop for one year?

To calculate the cost of running a 15 watt bulb non-stop for a year, you first need to determine the cost of electricity per kilowatt-hour (kWh) in your area. Once you have that information, you can use the formula (Wattage/1000) x Hours Used x Days in a Year x Cost per kWh to find the annual cost. If the cost of electricity is $0.12 per kWh, running a 15 watt bulb non-stop for a year would cost approximately $15.79.

Related Questions

How much does coal cost per kwh?

Coal cost about $o.o54 cents per kwh


What are the price for the biomass?

indicated per KWh or GJ


How do you work out total cost of 35kwh to cost per kwh?

To calculate the cost per kWh given 35 kWh of usage and the total cost, divide the total cost by the number of kWh. For example, if the total cost is $70 for 35 kWh, the cost per kWh would be $70 / 35 kWh = $2 per kWh.


How much does solar energy power cost per kWh?

The energy cost depends on the size of the system. Large concentrated systems cost $0.10-$0.15 per kWh. Medium and small scale systems can cost from $0.25-$0.50 per kWh, when averaged.


How much does it cost to use a 9 kwh shower for half an hour?

To calculate the cost, you need to know the cost per kilowatt-hour (kWh) from your utility provider. Multiply the kWh of the shower unit (9 kWh) by the duration (0.5 hours) to get the total energy used. Then multiply this by the cost per kWh to get the total cost.


How much would geothermal energy cost per year?

$0.035 per KWH


How much does wind cost per kwh?

5 cents per kilowatt hour


How much does electricity cost per kilowatt hour in Spain?

0.17 euro per kwh


How much does wind energy cost per kWh?

5 cents per kilowatt hour


How much does solar electricity cost per kwh?

4-8 cents


How much does it cost us to use 40w power per hour?

To calculate the cost of using a 40-watt power device per hour, you need to know the cost of electricity per kilowatt-hour (kWh) from your utility company. You can then convert the watts to kilowatts (40 watts is 0.04 kW) and multiply that by the number of hours used to find the kWh consumed. Finally, multiply the kWh consumed by the cost per kWh to determine the total cost.


How much does it cost to use a 100 watt 120 volt light bulb?

At 10 cents per kWh (Kilowatt hour), one 100 watt incandescent light bulb ran for 24 hours straight will cost 24 cents a day. $7.30 a month, $87.60 a year. kWh = (Watts Used * Hours per Day * Days per Month) / 1000 Cost per Month = kWh * Cost per kWh