answersLogoWhite

0

Around $75 it's usually $15 for the 20lb tanks.

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does it cost to fill up a propane tank for a house?

The cost to fill up a propane tank for a house can vary depending on the size of the tank and current propane prices. On average, it can cost between 500 to 800 to fill a typical 500-gallon propane tank for a house.


If i fill a 1000lb propane tank to 85 percent and propane is 2.50 per gallon what would my total cost be?

$2,125 1000 x $2.5 = $2,500 $2,500 x 85% = $2,125


Are forklift propane tanks and BBQ propane tanks interchangeable?

No. Forklift LPG tanks have a dip tube to draw off liquid. Propane engines feed off of propane liquid, and turn them into gasses through an internal engine component. While your traditional propane BBQ grill will feed off of vapors from the propane. Of course if you could change the valves this would be somewhat fixed, though you will be hard pressed to find a propane dealer to fill it. But the correct safety equipment would be in place to fill it (i.e. Fixed Liquid Level gauge). Replacing the valve and keeping the cylinder the upright position would allow you to use it, but by then it is basically going to cost you more than it's worth.


What is price of propane in Wisconsin?

I paid $1.79 a gallon at my last fill a week or two ago.


How much money does it cost to fill up a 2000 ford crown Victoria?

With today's national average of $2.629 a gallon and the Crown Victoria having a 20 gallon tank, it would cost $52.58 to fill up from bone dry. But normally people don't empty there tanks. I fill up at about a 1/4 tank and pay a little less than $40 to fill up.


What size propane tanks are available?

This is a list of some of the available smaller size propane tanks: * 20# = 4 gallon * 30# = 7 gallon * 40# = 10 gallon * 60# = 15 gallon * 100# = 25 gallon ...and then there are the larger home tanks ranging from 250, 200, 750 and 1,000 gallons.


What is the price per gallon of propane in North Texas?

The price per gallon of propane in North Texas typically ranges from $1.50 to $2.50, depending on factors such as demand, supply, and distribution costs. It is recommended to check with local propane suppliers for the most up-to-date pricing information.


How much does it cost to fill a semi with diesel?

That varies depending on the size of fuel tanks that the truck has. I have two 140 gallon tanks and if I fill them from almost empty to totaly full I can expect to pay $1170 Take the amount of gallons it holds and then multiply it by the price of diesel in your area (free search at www.pricediesel.com).


Could you fill hpa tank at a propane store?

Some gas companies have fillup stations where you can take your propane tank to have refilled with the assistance of an attendant. However, there may be a restriction as to how large of a tank you can transport legally (hazmat).


What is the average price of residential propane in northern Wisconsin?

A 3,500 square foot home in Minnesota using radiant in-floor heat (during winter of 2010/2011) cost between $750 and $850 per month for propane (about 375 gallons per month x $2.26 per gallon). Propane Prices at Federated Co-ops, Cambridge, MN: * On 12/15/2010 = $2.129 per gallon * On 01/26/2011 = $2.259 per gallon


What services does Suburban propane offer?

Suburban Propane offers propane delivery services for residential, commercial, and industrial customers. They also provide equipment sales and installation, tank monitoring services, and 24/7 emergency support. Additionally, they offer propane services for heating, cooling, cooking, and powering various appliances.


How much will it take to fill up a 25 gallon tank?

To determine the cost to fill up a 25-gallon tank, you need to know the current price of gasoline per gallon. For example, if gas costs $3.00 per gallon, it would take 25 gallons x $3.00/gallon = $75.00 to fill the tank. Simply multiply the price per gallon by the number of gallons to get the total cost.