answersLogoWhite

0

Total Energy used=1.6x(20/60)x6*0.12=0.38p

User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?

Continue Learning about Natural Sciences

Why does a 100W light bulb cost more than a 1200-W hair dryer does?

The cost of a light bulb is higher due to factors such as the materials used, manufacturing process, and design specifications. Hair dryers may be less expensive because they are often mass-produced, using simpler components and assembly processes. Additionally, the demand and competition in the market for each product can influence pricing.


If a kilowatt costs 20 cents what does 0.3 kilowatts cost?

Discussing the cost of a kilowatt is nonsensical. If you want to discuss the cost of a unit of electrical energy, Kilowatt-hour makes sense.


How much does it cost to run an clothes dryer for one hour?

Look on the dryers nameplate for the actual wattage. Lets assume that it is 7200 watts. You pay for electricity by the killowatt/hour. So you are using 7200 of 7.2 Kw/Hr. Look on your power bill and it should tell you how much they are charging you per Kw/Hr. It could be .04 to .15 (who knows). Mine is .06 cents per Kw/Hr. Calculate .06 x 7.2 = .432 cents/hour ---- Except that the heater is only running for part of the time, so in reality this depends on what you set the temperature to. 50% duty cycle is probably a good estimate, in which case it will be about half of the above.


What is the cost per ounce of three and one third ounces of cheese that sells for 90 cents?

27 cents an ounce


A washer and a dryer cost 728 combined The washer costs 78 more than the dryer What is the cost of the dryer?

You need two equations to do this. The first is 2x+78=728. The other is x+78=y. In both equations "x" is equal to the price of the dryer and "y" is equal to the price of the washer. We know that the washer costs 78 more than the dryer. The math goes like this. 2x + 78 = 728 (first equation) 2x + 78 - 78 = 728 - 78 (subtract 78 from both sides) 2x = 650 (new equation) 2x / 2 = 650 / 2 (divide both sides by 2) x = 325 (dryer costs 325) Now we have a value for "x" and can complete the second equation x + 78 = y (second equation) 325 + 78 = y (substitute known value for x) 403 = y (washer costs 403) Now we check to make sure that we did it correctly x + y = 728 (dryer + washer = 728) 325 + 403 = 728 (substitute known values for x and y) 728 = 728 (we did it correctly) The dryer costs 325 and the washer costs 403

Related Questions

A washer and dryer cost 1000 combined the cost of the washer is three times the cost of the dryer what is the cost of the dryer?

250


If 1 cost 30 cents and 15 cost 60 cents why does 615 cost 90 cents?

You are buying house numbers. They cost 30 cents each.


In an area in which electricity costs 8 cents/kilowatt-hour, a 5 kW clothes dryer runs for 90 minutes to dry a load of laundry. How much did it cost to dry these clothes?

$0.45


Three cost 25 cents 15 cost 50 cents and 144 cost 75 cents what are they?

As is the value of a coin from 1797 The George Washington


If 100 envelopes cost 70cent how much will 250 cost?

If 100 envelopes cost 70 cents, then the cost per envelope is 0.7 cents (70 cents / 100 envelopes). For 250 envelopes, the cost would be 250 envelopes × 0.7 cents/envelope = 175 cents. Therefore, 250 envelopes will cost $1.75.


If it cost 15 cents for one doughut how much will it cost for four?

it is 60 cents.


A plastic bucket and spade cost 30 cents together If the bucket cost 10 cents more than the the spade how much did the spade cost?

10 cents and the bucket costs 20 cents.


If a ribbon cost 35 cents a yard how much is 2.5 yards cost?

88.5 cents


What was the cost of the first McDonald's Hamburger?

The cost of a hamburger was 15 cents in 1955.


What was the cost of a jolly rancher in 1949?

the cost was 25 cents a bag


If 100 envelopes cost 79 cent how much would 250 cost?

If 100 envelopes cost 79 cents, the cost per envelope is 0.79 cents divided by 100, which equals 0.0079 cents per envelope. For 250 envelopes, the cost would be 250 multiplied by 0.0079 cents, totaling approximately 1.975 cents. Therefore, 250 envelopes would cost about 1.98 cents when rounded to two decimal places.


If 3 apples cost 50 cents how many apples can be bought for 5.?

If 3 apples cost 50 cents, then the cost of one apple is approximately 16.67 cents. For 5 dollars, which is 500 cents, you can buy about 30 apples (500 cents divided by 16.67 cents per apple).