To calculate the cost of running a blow dryer for 15 hours at 1100 watts, first convert watts to kilowatts: 1100 watts = 1.1 kilowatts. Then, multiply the kilowatt usage by the number of hours (1.1 kW × 15 hours = 16.5 kWh). Finally, multiply the total kilowatt-hours by the cost per kilowatt-hour (16.5 kWh × $0.09 = $1.485). Therefore, it costs approximately $1.49 to run the blow dryer for 15 hours in a week.
9 hours at 1200 watts is 9x1.2 kilowatt-hours or 10.8 kWh, so at 11 cents per kWh that costs 10.8 x 11 cents or $1.19.Another AnswerIt's difficult to answer this question, as microwave ovens do not operate continuously, but in 'bursts'. So, unless you know the duration of each burst, it's not really possible to answer the question.
The total cost for April is $84 (2800 kWh * $0.03), for May it is $96 (3200 kWh * $0.03), and for June it is $108 (3600 kWh * $0.03). The total cost for the three months is $288 ($84 + $96 + $108). The average monthly cost is $96 ($288 / 3 months).
A 75 watt light bulb consumes 75 watt every hour if left on continuously. You electric company charges by the kilowatt hour. So since 75 watts = .075KW x 48 hours you would use 3.6 KWhrs. If you are paying about 12 cents per KWhr it would cost you about 42 cents.
Discussing the cost of a kilowatt is nonsensical. If you want to discuss the cost of a unit of electrical energy, Kilowatt-hour makes sense.
Well if you think about it you can't really sell electricity so therefor it dosent really have a price but I'm pretty sure you weren't going to try and stik it in a bottle and sell it right
In North America it is kilowatt/hour. A kilowatt is 1000 watts. To find out how much your utility company charges you per kilowatt/hour, look on your utility bill. On my bill it is .08 cents for every kilowatt/hour that I consume.
.04 cents per 1000 watts. customer used 1076000 watts. 1076000/1000 x .04 = 43.03. 1076 x .04 = $43.03
Conventionally generated electricity ranges between 5 and 18 cents per kilowatt hour (the amount of money to get a kilowatt of power for an hour) but in most places it's below 10 cents, according to the Energy Information Agency. Solar thermal costs around 15 to 17 cents a kilowatt hour, according to statistics from Schott, a German company that makes solar thermal equipment. Solar photovoltaics cost around 20-50 cents per kilowatt hour, according to Solarbuzz.
It would cost $2.24 in electricity to run the computer 50 hours in a week.
9 hours at 1200 watts is 9x1.2 kilowatt-hours or 10.8 kWh, so at 11 cents per kWh that costs 10.8 x 11 cents or $1.19.Another AnswerIt's difficult to answer this question, as microwave ovens do not operate continuously, but in 'bursts'. So, unless you know the duration of each burst, it's not really possible to answer the question.
The total cost for April is $84 (2800 kWh * $0.03), for May it is $96 (3200 kWh * $0.03), and for June it is $108 (3600 kWh * $0.03). The total cost for the three months is $288 ($84 + $96 + $108). The average monthly cost is $96 ($288 / 3 months).
A 75 watt light bulb consumes 75 watt every hour if left on continuously. You electric company charges by the kilowatt hour. So since 75 watts = .075KW x 48 hours you would use 3.6 KWhrs. If you are paying about 12 cents per KWhr it would cost you about 42 cents.
Residential Electric RateCost per Kilowatt Hour (Cents) as of 9/1/11 Single Family Dwelling8.850Basic Service$10.00
If a kilowatt-hour is 10 cents, then 3.9 billion kilowatt-hours (billion meaning 109) has a value of 0.390 million dollars, or 390 million dollars.
Utilities use different methods for calculating charges. Many companies start with a base rate, say $15 a month per residence, plus a rate based on metered use, such as 6 cents per kilowatt hour. Hydroelectric power tends to be cheaper than power generated by other means. Companies may often negotiate varying terms.
22.8 cents per Kilowatt hour. The national average is about 12 cents.
Progress Energy charges us 6.88 cents per KWH in Marion County, Florida.