At the gift shop in the National Space Center in Leicester England you can get a bag of space ice cream, or space strawberrys for £1.50 a bag.
Every space center is different and concessions charge various prices.
Actual space food sent up in the shuttle is very expensive since research and development costs are astronomical.
The cost to send someone into space can vary greatly depending on the type of mission, spacecraft, and space agency or company involved. Currently, the cost for a seat on a commercial spaceflight can range from tens of millions to hundreds of millions of dollars.
The total cost for space mission STS-96 was approximately $500 million. This mission was launched on May 27, 1999, and its primary objective was to transport supplies and equipment to the International Space Station.
Space probes don't need air, water, food, sanitary facilities, or tightly controlled limits of temperature, acceleration, and exposure to radiation. They also don't need to be returned to earth.
The cost of space camp programs can vary depending on the duration, location, and specific activities included. On average, a week-long space camp program can range from $500 to $1,500 per participant. Additionally, there may be additional fees for accommodations, meals, and optional extras.
A space suit and a rocket and space man food!
I don't think any tourist have gone for a ride in space but it will cost about $240 to go to space. But there is also food, clothing, water, and other suppiles if want it but you can't live with out food.
Food rentals will vary in cost depending on what you are renting them for. A food truck can cost as much as $2,000 to rent for a week.
Food rentals will vary in cost depending on what you are renting them for. A food truck can cost as much as $2,000 to rent for a week.
it cost $1.25 for i piece of food
The average cost of a space shuttle mission is $450 million
abonch
450,000,000
they are cost in yen
The normal mouse food cost is about $5-$10.
It depends on how much the landlord charges.
When the total cost of producing the food exceeds - or is even equal to - the cost of producing it, it costs too much to produce it.
It cost about 30,00 dollars