answersLogoWhite

0

When hydrogen is sold on the market, the cost of liquefying and transporting it to the user increases the price to $1-1.40 a pound. A pound of hydrogen has a bit less energy than a half gallon of gasoline.

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?