As much as anything it will depend on your local weather - mostly cloud-cover - you need accurate, professional advice specific to your locality Or advice from someone else locally who has some panels installed.
It depends on the size of the house / apartment and number of people living there and their lifestyles. By modern standards I don't think it's much. 140 KWH is the same as burning two 100 watt lamps for 700 hours. There are 720 hours in an average month.
If you mean a single family dwelling then the answer is probably not. The cost per month at .07/kWh would be $595.00. An average 3200 sq ft. home without electric heat will use about 1000 kWh per month.
About 1000.
A 100 W light uses a power of 0.1 kW all the time it's switched on, which means it uses 0.1 kWh each hour. So it uses 1 kWh in ten hours. In a month of 30 days totalling 720 hours, it would use 72 kWh of energy.
On average, a 1-bedroom apartment of 700 sq ft in Arlington, Texas may consume around 500-800 kWh per month, which translates to an average of 17-27 kWh per day. This would equate to an average electricity usage of approximately 700-1000 watts per hour, depending on the appliances and energy efficiency of the apartment.
$0.08 / Kwh for avg residential
My roommate and I just received this months bill 105 kwh for 2 bedrooms. We don't own any tv's, but we use our laptops and charge them all the time. I don't think tv's would raise them that much.
100 kWh
Winter, Spring & Fall electric usage 240 - 300 KWH. $35 - $40 Summer electric usage 600 KWH using air 68 - 70 Degrees F. $65 - $70 All prices may vary depending on the power company rate per KWH.
31,500 Kwh (UK) per annum
As much as anything it will depend on your local weather - mostly cloud-cover - you need accurate, professional advice specific to your locality Or advice from someone else locally who has some panels installed.
It depends on the size of the house / apartment and number of people living there and their lifestyles. By modern standards I don't think it's much. 140 KWH is the same as burning two 100 watt lamps for 700 hours. There are 720 hours in an average month.
At 10 cents per kWh (Kilowatt hour), one 100 watt incandescent light bulb ran for 24 hours straight will cost 24 cents a day. $7.30 a month, $87.60 a year. kWh = (Watts Used * Hours per Day * Days per Month) / 1000 Cost per Month = kWh * Cost per kWh
I have a 2800sf home and a pool, I live in North Texas. During the summer its about 3000 kwh or $300 to $400 a month. During the winter its about 1500 kwh or $150 to $200 a month.
A 1 megawatt plant can produce 720,000 kilowatt-hours (kWh) per month if operating at full capacity for 30 days. This is calculated by multiplying the plant's capacity (1 megawatt) by the number of hours in a month (720 hours) to get the total kilowatt-hours produced.
the avg pay between 4.7 cents to 14.6 cents per kwh depending on the time of day we use power.